6. dubna 2014
Po večírku vás kromě bolesti hlavy deptá i morální kocovina. Proč jste si jen pouštěla pusu na špacír?! Kateřina Horová ví, jak zachráníte situaci.

Přítel mě jednou pozval do divadla se svými kolegy. O přestávce jsme rozebírali, kdo kam pojede o víkendu na houby, zábava trochu vázla. Najednou se mě zmocnilo nutkání trochu se předvést, tak jsem se rozpovídala, jak jsme jednou na chalupě v lese objevili halucinogenní houby, nabídli je sousedovi a pak mu namluvili, že během hlubokého spánku přišel o panictví. Kolegové se jen nevěřícně ošili a změnili téma.

Doma se mnou přítel třásl: ,Cos to vyváděla?! Tohle jsou slušňáci a štítí se drog! Co si teď o mně pomyslí?‘ Druhý den bych se nejraději neviděla. Drahý však i přes mé společenské faux pas v zaměstnání záhy povýšil a kolegové ho nezatratili. Mně je ale dodnes trochu trapně, když si vzpomenu na jejich zdvižená obočí a udivené pohledy.

Tak trochu jiná kocovina
Nepříjemný pocit, který následuje poté, co se svěříte s choulostivým tématem, pojmenovala výzkumná pracovnice z univerzity v Houstonu Brené Brown jako kocovinu zranitelnosti. „Jde o intenzivní pocity viny, jež se vám rozlévají v nitru, když na sebe prozradíte nechtěné intimnosti. K nemírnému svěřování vás vede touha po sblížení s druhými. Hodiny, dny i týdny pak ale můžete cítit vlny nepohody podobné závrati,“ podotýká autorka knihy Dary nedokonalosti.

Její internetovou přednášku na téma Síla zranitelnosti (Najdete na ted.com pod heslem The Power of Vulnerability i s českými titulky) vidělo dvanáct milionů lidí. Kocovinu z přílišné upřímnosti totiž občas zažívá každý a nezabírá na ni brufen ani pivo. Třeba moje kamarádka Bára už dlouho lituje okamžiku, kdy na oslavě svých zásnub posilněná vínem příbuzným rozšafně sdělila, že ji budoucí ženich orálně uspokojuje i při menstruaci!