3. dubna 2014
Více než tisíc ostrovů roztroušených v Indickém oceánu vypadá z výšky jako šňůra rozsypaných perel. Na první pohled budí dojem, že jde o sen, nikoli skutečnost.

Uprostřed oceánu na obou stranách rovníku, 800 km od pobřeží Indie, leží pohádkové ostrůvky utkané z pestrobarevných korálů. Příroda je rozdělila do kruhů, kterým se říká atoly. Atoly jsou velmi rozdílné, co se týká jejich velikosti a množství ostrovů. Nejmenším atolem je neobydlený ostrov Thoddoo.

Skládá se pouze z jednoho ostrova o průměru asi dva kilometry a celý ostrov zabírají nekonečné plantáže melounů. Právě na tomto malém ostrově se nacházejí vzácné buddhistické památky, přestože Maledivy jsou islámskou republikou. Naopak největším atolem je Huvvaddu na jihu Malediv o rozloze 74 x 65 km, který k sobě poutá dalších 250 ostrovů. Pokud byste chtěli navštívit skutečné město, pak musíte přímo do města hlavního – Malé, které je plné rozporů. Pro mnohé představuje špinavou díru, která slouží jen jako přestupní stanice, další si nemohou vynachválit jeho osobitý ráz, muslimské památky a pestrý přístav. Malé je město s největší hustotou obyvatel na světě, žije v něm jedna třetina všech obyvatel Malediv.

Celkem tvoří Maledivy 26 atolů s 1190 ostrovy, z toho je obydlených jenom asi dvě stě. Dalších devadesát ostrovů je využíváno jako turistické resorty. Mezi ostrovy určenými pro rekreaci a ostrovy pro místní obyvatele je velký rozdíl. Některé ostrovy obývané Maledivany jsou před návštěvníky uzavřené, aby byl jejich muslimský život ochráněn před cizími vlivy.