23. prosince 2013
K ideálním Vánocům patří hojnost na stole a tradiční české pochoutky. I stokrát známou chuť můžete povýšit použitím poctivých čerstvých surovin. Ty nejlepší vám přináší značka Regionální potravina.

Zelenomodré kolečko Regionální potravina nosí ty výrobky, které byly v každém regionu vybrány jako výjimečné, s výbornou chutí i vůní a navíc ze surovin daného kraje. To z nich dělá opravdový gurmánský poklad daného regionu. Při vánočních nákupech se proto vyplatí je vyhledávat. S nimi totiž vaše chuťové buňky zažijí opravdové blaho.

Ikonou českých kuchyní o Vánocích je kapr. Ing. Jiří Hnojský ze Zpracovny ryb Klatovy, která získala značku Regionální potravina již čtyřikrát, říká, že nejdůležitější je, aby byla ryba čerstvá. Ideální kapr má podle něj mít kolem 2 kil. Jeho kvalitu určuje voda, ve které ryba vyrůstá, krmení a stáří ryby samotné. Ryby ze Zpracovny ryb Klatovy najdete téměř v každém supermarketu, živé je můžete koupit od jejich sesterské firmy Klatovské rybářství po celé republice.

Kapr se zelím
Doba přípravy: 2 hodiny
Množství: 5 porcí
Ingredience: 
500 g kapra, 500 g Kysaného zelí bílého firmy Zemědělský podnik Malše (oceněné značkou Regionální potravina Jihočeského kraje, 50 g sádla, 100 g cibule, 15 g sladké a pálivé papriky, 200 ml šlehačky, 100 ml zakysané smetany, 250 ml rybího vývaru, sůl, drcený kmín, pepř

Pracovní postup:
Cibuli oloupeme, nadrobno nakrájíme a osmahneme na sádle dorůžova. Přidáme sladkou i pálivou papriku, krátce zpěníme a zalijeme rybím vývarem. Přidáme kysané zelí a dusíme doměkka. Zjemníme šlehačkou smíchanou se zakysanou smetanou. Očištěného kapra pokrájíme na větší kousky (jako na guláš), vložíme do pekáče, osolíme, okmínujeme, lehce opepříme, podlijeme rybím vývarem, vložíme do trouby a upečeme do poloměkka. Kousky kapra servírujeme na hnízdě z podušeného zelí.