7. prosince 2013
Než prchnete před vánočním blázincem třeba k moři, prostudujte tamní manýry. Jinak vám totiž hrozí pořádný trapas. Zapište si za uši:

Malajsie
Hlava je pro Malajce posvátná část těla. Nesahá se na ni – nikdy a nikomu. Takže i když vám místní děti budou připadat roztomilé, nehlaďte je po vlasech. Jejich rodiče by to považovali za těžkou urážku.

Egypt
Pokud se ráda držíte se svým miláčkem na ulici za ruku, v muslimských zemích si to odpusťte. Místní muži by si vás totiž mohli snadno splést s prostitutkou! Platí tu jasné pravidlo: když muž vede na veřejnosti ženu za ruku, znamená to, že ji nabízí k sexu za peníze. Vážně.

Fidži
Když si v těchto končinách strčíte kytku za levé ucho, znamená to totéž, jako byste si napsala na čelo: „Hej, chlapi! Jsem nezadaná a chtěla bych se seznámit.“ Okamžitě se na vás začnou lepit davy mužů všech věkových kategorií a dost těžko jim budete vysvětlovat, že jste se květinou ozdobila jen tak pro radost.

Turecko
Pořád je tu teplo, při rychlé chůzi se zpotíte, takže se nikdo nikam nehoní. Na schůzky – včetně těch pracovních! – Turci vždycky dorazí tak o dvacet minut později. A počítají s tím, že „akademickou dvacetiminutovku“ dodržíte i vy. Takže když u dveří zazvoníte přesně, otevře vám hostitel ve spodkách.

Arabské země
Pokud vás Arabové pozvou k sobě domů, ať vás ani nenapadne rozplývat se nad jejich kobercem nebo třeba vázou. Místní zvyk totiž velí: „Jestliže ti někdo něco chválí, tak mu to dej.“ Další varování: Pokud za den oblažíte návštěvou více domácností, hrozí vám otrava kofeinem. Správný Arab totiž příchozího počastuje silnou kávou – a nesluší se odmítnout!