21. září 2013
Stala se velká rodina poznávacím znamením a výsadou bohatých? Zdá se, že v zemích Evropy a Severní Ameriky ano...

Brad Pitt a Angelina Jolie, Victoria a David Beckhamovi, Eddie Murphy, Justin Chambers, Jamie Oliver, Mel Gibson, Steven Spielberg… to jsou jména jen některých slavných rodin, které mají víc dětí než prstů na jedné ruce. Mnozí z nich nejsou žádní letití náboženští fundamentalisté, u kterých bychom chápali početnou rodinu téměř jako imperativ, ale mladí, nezávislí–a pro běžného občana nepředstavitelně bohatí lidé. Proč chtějí mít bohatí čím dál víc dětí?

Nová image
Ještě před deseti lety vypadala image typické celebrity spíš jako obraz věčného teenagera, nezávislého, nezadaného a rozhodně bezdětného. Dítě bylo něco, co se celebritám stalo náhodou, nebo spíš nehodou, neplánovaně a na pozadí jejich hvězdné kariéry. Dnešní celebrity se však čím dál častěji představují jinak. Nepolapitelní samotáři typu George Clooneyho nebo Cameron Diaz jakoby přestávali plnit hlavní titulky bulvárního tisku. Místo nich se na první stránky čím dál častěji dostávají celebrity ověšené ratolestmi, hvězdy v pokročilém stadiu těhotenství nebo mladé hvězdičky s výpočty o tom, jak obrovskou rodinu si přejí.

Podprahovým vzkazem by se na první pohled zdálo, že tyto hvězdy jsou prostě jako my – obyčejní lidé. Ale opravdu jsou? A opravdu tak chtějí působit? Není to náhodou tak, že zatímco většina běžných lidí si prostě početnou rodinu nemůže dovolit, stala se pro hvězdy velká rodina symbolem bohatství, luxusu a prostého faktu, že oni zkrátka můžou? Opravdu by Victoria Beckham či Angelina Jolie měly spoustu dětí, kdyby tolik dětí mohl mít a měl každý?

Takové otázky jsou samozřejmě čistě rétorické a nepřísluší nám zkoumat nejniternější pohnutky těchto dam. Dojem, že velká rodina znamená normálnost, je však totálně falešný – v době táhlé finanční krize je velká rodina něčím nenormálním, většina z nás si totiž více než jedno nebo dvě děti nemůže dovolit. O tom, že hodně dětí je něco jako hobby pro bohaté, svědčí i prohlášení podobné tomu zpěvačky Pink, která řekla, že si přeje velkou rodinu, aspoň pět dětí po vzoru Brada a Angeliny, a také by chtěla nějaké děti adoptovat, protože už má z útulku několik psů. Opravdu?! Adopce dítěte a pejsci z útulku v jedné větě?