16. září 2013
Domníváte se, že o těhotenství víte všechno, co potřebujete? Některé reakce vašeho těla vás zcela jistě zaskočí...

Velké, později možná až ohromné břicho, které se samo hýbe, nevolnosti a častější chození na záchod? Ano, to vás čeká také, ale během těhotenství se můžete setkat i s jinými, méně známými a překvapivými pochody vlastního těla.

Problémy s trávením
Zvýšená hladina progesteronu zapříčiňuje pomalejší přesun strávené potravy ze žaludku do střev i změny ve složení střevní mikroflóry, To může vést k zácpě a/nebo plynatosti.
Co dělat: Pijte co nejvíce tekutin, ideálně neperlivých, zvyšte příjem vlákniny v ovoci a zelenině i celozrnném pečivu, v případě potřeby nasaďte i doplňky stravy. Jezte kysané výrobky jako jogurty nebo acidofilní mléka, která obsahují potřebné lakto­bacily. Vyvarujte se projímadel, která mohou způsobit průjmy a následnou dehydrataci. Raději si dejte každé ráno na lačno sklenici vlažné vody s citronem, během dne pojídejte sušené švestky nebo jablka. Pohybu střev pomáhá chůze nebo jiná fyzická aktivita úměrná vašemu zdravotnímu
stavu.

Hemoroidy
Mohou se objevit jako druhotný projev zácpy. Jsou to žilní pletence v oblasti konečníku, které se zvětší a zduří, je-li na ně vyvíjen vysoký tlak. Ten stoupá zvláště v posledních týdnech těhotenství, kdy se výrazně zvyšuje váha plodu.
Co dělat: Pokud máte problémy s vytlačením stolice, zvyšte příjem vlákniny a tekutin. Rozhodně se nedoporučuje dlouhé snažení o vyprázdnění a sezení na toaletě, neboť tím se tlak zvyšuje. Na již vzniklé hemoroidy pomáhají speciální krémy, studené obklady a koupele. Ke zhoršení může dojít při tlačení v závěrečné fázi porodu, u většiny žen však během několika měsíců po porodu hemoroidy úplně zmizí nebo se potíže aspoň výrazně zlepší.