17. dubna 2013
Vyjeďte na kastilské pláně a do andaluských hor.

Také vás vždycky štvalo, že při organizovaných zájezdech do Španělska zcela bezpečně minete ty nejpůvabnější vesničky, neustále čekáte, až se dvaatřicet lidí dojde vyčurat, musíte spát v motelech u dálnice a průvodci vás honí po památkách jak stádo skotu? Teď máte jedinečnou šanci poznat tuhle nádhernou zemi úplně jinak. Hoďte prospekty cestovek do koše, kupte si levnou letenku do Madridu, půjčte si auto a cestujte na vlastní pěst. Režie vaší spanilé jízdy se bude řídit jen podle vašich představ a nálady. A navíc – ušetříte si nejen nervy, ale i peníze.

Madridská pokušení
Pokud vás v Madridu překvapí déšť, máte vyhráno. Jen ten vás totiž donutí opustit terasy kaváren s neobyčejně svůdnými číšníky, vzdát se bloumání po místní Stromovce jménem Parque del Buen Retiro a zajít do některé ze tří proslulých madridských obrazáren. Nenavštívit Prado by byl zločin. Pánové Bosch, Goya, Velázquez, El Greco a zástupy dalších malířů, které znáte ze školy jen jako jména, vám tu nachystali ty nejvybranější požitky. Doporučujeme vám ale, abyste si umělecké rozkoše nadávkovala. Muzeum královny Sofie, jejíž sbírce moderního španělského umění vévodí Picassova Guernica spolu s jedinečnou kolekcí Dalího a Miróa, si nechte na druhý den.

A nezapomeňte také na svůj žaludek. Abyste se dobře najedla a zároveň poznala různé podoby španělské kuchyně, zajděte si do nejbližší restaurace, v níž se dá za zhruba sedm eur přecpat k prasknutí. Sytá a odpočatá můžete čelit dalšímu přílivu uměleckých zážitků – tentokrát v Muzeu Thyssen-Bornemisza. Baron stejného jména v něm shromáždil skvosty výtvarného umění od středověku po současnost. Jeho sbírka, která obsahuje díla Tiziana, Rubense, Picassa či van Gogha, se považuje za nejvýznamnější soukromou kolekci na světě. Večer můžete své dojmy rozebrat nad sangrií v některém z madridských barů, třeba ve čtvrti Latino (tvrdí se, že španělská metropole má více podniků tohoto druhu než celá Evropa dohromady). A pokud vás čtyři dvojníci Antonia Banderase pozvou na chupito (vyslovte čupito), tedy na panáka, možná i zalitujete, že jste toho svého Slovana nenechala na pražském letišti.