13. června 2015
Příchod prvního dítěte je pro rodiče většinou trochu šok. Pokud máte strach, že malému tvorečkovi nechtěně ublížíte, zopakujte si abecedu rodičů-začátečníků.

Nejdůležitější věc pro začínající maminky je být v klidu. Panika, že se o své dítě nedokážete postarat a že ho neumíte ani pořádně vzít do náruče, je zbytečná. I člověku zůstaly instinkty, které vám napovědí, co a jak. Navíc vás hned po porodu ‚zaučí‘ sestřičky v porodnici, a to ani nemluvíme o péči příbuzenstva, jehož zkušeností a rad budete mít možná zanedlouho až nad hlavu. Projděte si základní poučky, a uvidíte, že to vlastně není taková věda.

✖ Jestliže máte to štěstí a můžete kojit, krmte děťátko přibližně po 4 hodinách. Nezna­me­ná to, že si musíte nařizovat budík přesně na minutu, ale na pravidelný režim si kojenec lépe zvykne. Některé děti se budí často, pokud jsou však oslabené třeba novorozeneckou žloutenkou, mohou spát i nečekaně dlouho. I když to svádí k radosti, jak máme hodného potomka, pediatři varují před možnou dehydratací. Takže vyskytne-li se spavec-rekordman, musíte ho na krmení budit.

✖ Na první kontrole u lékaře (asi po 14 dnech) si ověříte, zda všechno děláte správně a zda vám dítko zdárně prospívá. V opač­ném případě se jistě dočkáte potřebných instrukcí. Pokud dítko hezky přibývá na váze, po několika dalších týdnech můžete intervaly kojení postupně prodlužovat. Odborníci doporučují naslouchat hlavně potřebám dítěte. Pokud křičí hlady už po dvou hodinách, nedbejte na poučky a dopřejte mu mléko.

✖ Pyšní rodiče se chtějí novým členem rodiny pochopitelně pochlubit, vždyť právě to jejich mimčo je přece nejkrásnější a nej­ši­kov­nější na světě. To by však nemělo znamenat, že během šestinedělí budete pořádat jednu party za druhou a necháte dítko okukovat (případně ožužlávat) větším množstvím lidí. Mateřské mléko je sice účinným koktejlem imunitních látek, ale odolnost děťátka se teprve buduje a nic se nemá přehánět.