2. ledna 2017
Nevyspíte se vy ani váš partner. A ještě něco. Při chrápání jde doslova o zdraví.

Přestože se chrápání týká převážně mužů (ještě přesněji mužů s nadváhou), chrápe i patnáct procent žen. Odborníci dokonce nejnověji uvádějí, že v Evropě ‚hlasitě spí‘ každý třetí člověk. Jedním dechem pak varují, že jde o závažný problém. Chrápající jsou totiž přímo ohroženi na zdraví. Trpí například až o třetinu větším rizikem srdečního infarktu než tiší spáči.

Kritická apnoe
Nejnebezpečnějším faktorem souvisejícím s chrápáním, je tzv. „apnoe“. Dramatická pauza v dýchání, která v závažných případech trvá až deset dramatických vteřin. Zástava dechu při spánku je nejčastější léčitelnou příčinou vysokého krevního tlaku a srdečního selhání. Lidé trpící na apnoe ráno vstávají obvykle s pocitem, že se kvalitně nevyspali (mají pravdu). Jsou náchylní k depresím, špatné náladě, přejídání, nehodám. Častěji se u nich rozvíjí ischemická choroba srdeční, arytmie, stoupá i riziko mozkové mrtvice.

Cukr mimo normu
Jestliže máte zprávy o tom, že jste v noci začali chrápat – a doposud jste byli tiší spáči, požádejte svého praktického lékaře, aby nechal provést testy na diabetes. Podle Mizinárodní federace diabetu by měli lékaři u každého pacienta, který přichází s potížemi s chrápáním, udělat testy na cukrovku. Lidé s dýchacím deficitem při spánku mají až ve čtyřiceti procentech diabetes typu 2. Ta je snadno ovlivnitelná léky a dietou.