31. ledna 2018
Nastávající maminka se při těhotenské józe naladí na své tělo, uvědomuje si své pocity a nachází vnitřní klid. Nácvik jógového dechu, správné dýchání a meditace přinášejí zklidnění, takže se mohou hodit i při porodu.

Gravidjóga neboli těhotenská jóga se i u nás těší čím dál větší oblibě. Prospívá nastávající mamince i miminku a kromě lepší fyzické kondice je před porodem uvede i do potřebné psychické pohody.

„V těhotenství dochází k mnoha fyzickým, psychickým a hormonálním změnám. Cvičení těhotenské jógy pomáhá především v tom, že protahuje i posiluje svaly celého těla a hlubokého stabilizačního systému, čímž ho pomáhá připravovat na snadný porod,“ říká Marcela Rešlová, lektorka těhotenské jógy z Monkey´s Gym.

Samotné cvičení je prospěšné v tom, že předchází bolestem zad, snižuje riziko výskytu trombózy, vysokého krevního tlaku, těhotenské cukrovky, uvolní hrudník a zlepší krevní oběh.

Embed from Getty Images

Naučíte se pracovat se svým tělem i náladami

Jemné cvičení těhotenské jógy vychází z klasické hatha jógy. Slouží především ke zklidnění celého těla, emocí a pocitů. Je zaměřeno na dlouhé dýchání, posílení pánevního dna, protahovací cviky určené ke zvýšení pružnosti a otevření kyčlí pro snadný porod.

„Maminka si během cvičení uvědomuje jednotlivé partie svého těla. Důležitá je především práce s pánevním dnem i zjištění, jaké svaly potřebují posílit, a které naopak uvolnit. Intenzita a rychlost dechu velmi ovlivňují naše psychické rozpoložení a myšlenkové pochody. Když vědomě zpomalíme svůj dech, zpomalíme i procesy v těle, a tím změníme i svou náladu,“ upozorňuje Marcela Rešlová s tím, že cvičení těhotenské jógy se doporučuje až od druhého trimestru, kdy již většinou poleví prvotní nevolnosti a žena se cítí ve fyzické i psychické pohodě.

Embed from Getty Images

10 důvodů, proč vyzkoušet těhotenskou jógu

1. Budete v lepší fyzické kondici
2. Dělá dobře miminku
3. Zpevňuje a uvolňuje svaly potřebné k porodu
4. Snižuje stres
5. Dodá vám sílu
6. Zklidní vás a naučí vás lépe vnímat své tělo
7. Dechová cvičení podporují proudění lymfy
8. Podle vědců zlepšuje imunitu
9. Naučíte se pracovat se svými emocemi
10. Objevíte nový svět, který dost možná neopustíte ani po porodu