29. listopadu 2016
Jsou skvělé u stánku na vánočních trzích, ale použít je můžete i doma v kuchyni. Udělají vám dobře!

Jak správně vybrat kaštany?

„Při výběru kaštanů si dejte pozor, abyste vybrali pouze čerstvé tvrdé bez děr. Ty nejlepší kousky by měly být v poměru ke své velikosti relativně těžké,“ popisuje Vojtěch Havránek ze společnosti Titbit, která dodává kaštany do obchodních řetězců. „Když kaštanem zatřesete, neměli byste slyšet dutý zvuk, jelikož pak to znamená, že plod vysychá,“ dodává. Na českém trhu se objevují kaštany převážně z Číny a ty jsou právě určeny na pečení. V Číně začíná sklizeň již během září, takže první kontejnery se v České republice, po měsíční cestě na moři, objevují koncem října.

Proč je jíst?

Konzumace kaštanů zlepšuje náladu. Kaštany jsou bohaté zejména na vitamíny A, B a C. Pomáhají předcházet ztrátě paměti a čistí játra. Jejich velkou předností je to, že působí proti psychickým poruchám a stavům úzkosti. Konzumují se pouze po tepelné úpravě, neboť čerstvé mají trpkou chuť. Dají se použít do nádivky nebo k masu. Anebo si z nich připravte ŠPALDOVÉ RIZOTO S KAŠTANY, HOUBAMI A ŠALVĚJÍ.

Co potřebujete?

200 g špaldových zrn                                          
25 g sušených hub (hřibů)     
3 lžíce olivového oleje      
3 šalotky nakrájené najemno                
1 česnek jemně nasekaný
100 g vařených kaštanů            
2 snítky šalvěje                    
2 malé skleničky bílého vína                                
1 litr vývaru                               
50 g nastrouhaného parmazánu        
sůl a pepř dle chuti

Jak na to?

• Namočte špaldu do studené vody a sušené houby do teplé na 20 minut. Sceďte špaldu, slijtevodu z hub a dejte na stranu.
• Na pánvi zahřejte olivový olej a rychle osmahněte lístky šalvěje. Vyndejte je a olej dejte stranou. Následně v něm orestujte šalotku, dokud nezprůhlední. Přidejte nasekaný česnek, zamíchejte, přisypte špaldu a promíchejte s olejem.
• Vlijte bílé víno a míchejte, dokud se neodpaří.
• Přilijte ¼ vývaru a míchejte, až se tekutina vsákne. Poté přidejte ½ zbývajícího vývaru a opakujte stejný proces.
• Nakonec přimíchejte zbývající vývar, dochuťte solí a pepřem a vařte na mírném ohni, dokud není špalda měkká a většina tekutiny absorbovaná.
• Vmíchejte kaštany, šalvěj a ¾ nastrouhaného parmezánu, zbytkem posypte pokrm a servírujte.