24. října 2016

Postup

1. Všechnu cibuli zbavte slupky, očistěte a nakrájejte na kolečka široká přibližně 4 mm. Očistěte i česnek a nakrájejte jej na tenké plátky. Ve středním hrnci na rozehřátém oleji začněte cibuli a česnek restovat, dokud nezavadnou a nezesklovatí. Přidejte cukr, tymián, hřebíček, bobkový list, pepř, sůl a případně chilli a ještě pár minut restujte. Poté snižte výkon a za občasného míchání pomalu vařte přibližně 30 minut, dokud se šťáva nezredukuje na konzistenci sirupu. Cibule bude pěkně měkká a voňavá po karamelu.

2. Nyní přidejte zbylé ingredience, tedy Sandeman Ruby Porto a vinný ocet. Směs promíchejte a vařte na střední výkon, dokud se polovina tekutiny neodpaří. Kolem cibule tedy opět vznikne sirupovitá šťáva, a pokud vařečkou vytvoříte cestičku na dně hrnce, bude se pomalu uzavírat. (Po vychladnutí šťáva ještě zhoustne.) Tato fáze bude trvat přibližně 25 minut. Hotový cibulový konfit bude mít krásnou mahagonovou barvu a příjemně pikantní chuť. Pomalé vaření je v tomto případě klíčem k dokonalému výsledku. Cibulovou marmeládu můžete ihned servírovat anebo uložit do sterilních sklenic a zavařit. V lednici vydrží 2 až 3 měsíce.

Zkuste se inspirovat a vyzkoušejte další chutný sezonní recept, který pro portské víno značky Sandeman vytvořila food bloggerka Markéta Pavleje. (Kitchenette). Sandeman Ruby Porto, sladké portské víno rubínové barvy se zvláštní hloubkou a tóny chuti, se stále vyrábí tradičním způsobem. I přes svůj bohatý a robustní charakter zůstává zároveň jemné, čehož je dosaženo mícháním vín z velkých a rozmanitých zásob společnosti Sandeman.  Ruby Porto se skladuje ve velkých sudech a vyznačuje se rychlým zráním.  Jeho čistá vůně červeného ovoce, švestek, jahod a čokolády umožňuje skvělé párování s pokrmy.  Sandeman Porto Ruby (349 Kč) zakoupíte v obchodech Globus, Albert, Tesco, Billa či Makro.

Ingredience

1 kg červené cibule
2 stroužky česneku
70 g olivového oleje vhodného na vaření
3 snítky tymiánu
1 hřebíček
1 bobkový list
7 lžic třtinového cukru nebo 5 lžic javorového sirupu (nebo jiného sladicího sirupu)
mořská sůl
čerstvě mletý pepř
(chilli)
250 ml vinného octa
500 ml portského vína Sandeman Ruby Porto