15. září 2016
Jiným než kulinářským způsobem nemusíme využít dýně pouze k halloweenskému strašení. Tyto hvězdy podzimu mohou doma zazářit.

1. Módní doplněk

Klikatý vzor na dýních si vyznačte různě širokými lepicími páskami. Polepte i stopku. Dýni nastříkejte modrou nebo bílou barvou ve spreji. Hned potom lepicí pásku odstraňte a barvu nechte zaschnout. Efektně zapůsobí, když dýni celou nebo do poloviny nastříkáte zlatou barvou ve spreji.

2. Hra světel

Tužkou nakreslete na dýni dírkový vzor. Vršek odřízněte a dýni vydlabejte lžící. Vzor vyvrtejte vrtačkou s nástavci různých šíří. Dejte dovnitř LED čajové svíčky a vršek nasaďte zpět. Pozor, při použití voskové čajové svíčky musíte do dýně vyříznout trojúhelník kvůli přívodu vzduchu. Na mosazném podnose se světlo svíček bude efektně odrážet.

3. Originální lustr

Co potřebujete: 
– dýni – potravinovou fólii – novinový papír – klih – řezák na papír – vrtačku – objímku s kabelem – žárovku

Jak na to:
1/ Velkou dýni oviňte potravinovou fólií, novinový papír natrhejte na kousky. Klih namíchejte podle návodu výrobce, kousky papíru pomocí něj nalepte na dýni celkem ve třech vrstvách a nechte dobře zaschnout. Papírovou vrstvu uprostřed nařízněte řezákem, horní i dolní část opatrně sejměte z dýně a zase je sesaďte dohromady. V místě řezu je slepte klihem, spoj překryjte proužkem novin a nechte zaschnout.

2/ Lepenkovou dýni nastříkejte bílým lakem a nechte zaschnout.

3/ Vrtačkou do ní vyvrtejte malé otvory. Změřte průměr objímky a řezákem do lampy vyřízněte otvor příslušné velikosti. Nakonec do dýně vsaďte objímku.

4. Květinová bomba

Z velké světlezelené dýně (například odrůdy Jarrahdale) nožem odřízněte vršek a vydlabejte ji. Potom dovnitř postavte sklenici s vodou a do ní naaranžujte karafiáty zkrácené na potřebnou výšku. Květy by měly být těsně u sebe. Tip: Kolem rozestavte malé vázičky, které se k té dýňové hodí (Amalie, keramika, 375 Kč/3 kusy, www.ifantazie.cz)

Další skvělé tipy a nápady najdete v nové tině Bydlíme, která je právě v prodeji. 

KOUPIT VYDÁNÍ ČASOPISU S TÍMTO ČLÁNKEM