28. září 2018
V sychravém počasí si naše tělo žádá jinou péči než v parných letních dnech. Jak o sebe nyní na podzim pečovat?

Na podzim a v zimě je pokožka často vysušená a přecitlivělá. Jaké látky jí dodají potřebnou hydrataci? Zeptali jsme se korektivní dermatoložky MUDr. Kataríny Třískové z MEDICOM Clinic, sítě klinik estetické dermatologie a plastické chirurgie.

Doporučuji sáhnout po přípravcích s mastnější texturou a zároveň se vyhýbat produktům, které obsahují parabeny, lanolín, peru balsám a různé parfemace. Také se vyplatí vyhledávat přípravky se zinkem, vitaminem E, skvalénem apod. Mají na kůži velmi zklidňující, hojivý i antioxidační efekt. Pokožce rovněž svědčí přípravky s ureou a glycerinem. Pokud máte pokožku hodně suchou a citlivou, zkuste zajít do lékárny a požadovat tam lékařskou kosmetiku určenou přímo pro atopiky. Tyto přípravky už totiž všechny potřebné složky k hydrataci suché a citlivé pokožky obsahují.

V sychravém počasí si rádi dopřáváme horkou sprchu nebo koupel. Jak dlouho by mělo naše koupání trvat, aby pokožka netrpěla?

Horká voda, dlouhé polehávání ve vaně ani nadměrné používání mýdel nebo pěn do koupele pokožce nesvědčí. Kůži to zbytečně vysušuje. Mnohem vhodnější je kratší sprchování. Nicméně pokud se jednou za čas bez napuštěné vany neobejdete, nevadí. Přidala bych si však do vody alespoň odvar z otrub, škrobu nebo rostlinný olej. Tyto látky pokožku vyživí a zvláčňí.

Jak se dá bojovat se šupinatou a vysušenou kůží?

Volte produkty z řad lékařské kosmetiky s označením suchá a citlivá pokožka. Vyvarujte se častého mytí a koupání, nadměrného používání mýdel, pěn do koupele, ale i nošení vyloženě drsného oděvu. Občas pleti dopřejte hloubkovou hydrataci pleti kyselinou hyaluronovou, tzv. mezoterapii. Vhodná je také plazmaterapie, která rovněž pracuje s látkou tělu vlastní – s krevní plazmou. Možná je i kombinace obou procedur.

Poslední dobou získávají na popularitě různé oleje. Můžete je doporučit?

Ano, tělový olej můžete přidat do koupele, nebo se s ním přímo umývat. Pak už se jen stačí zlehka otřít ručníkem, oschnout a do pěti až deseti minut nanést tělové mléko nebo tělové máslo – složky v nich obsažené se díky oleji mnohem lépe absorbují do pokožky, kůže proto nebude tak vysušená.

Tělová mléka, oleje, másla… Co po koupeli podle vás prospěje pokožce nejvíce?

Záleží na tom, co je komu příjemné. Pro hydrataci jsou skvělé zmíněné oleje, bambucké máslo a produkty s ureou či glycerinem. Osobně mám během zimy ráda i domácí peelingy. Oblíbila jsem si například cukrový peeling, který už olejovou složku přímo v sobě obsahuje, a tak je pokožka ihned po aplikaci vláčná, čili dostatečně zhydratovaná. Po běžném peelingu je ovšem dobré nanést na pokožku ještě tělové mléko, máslo nebo tělový olej. Živiny obsažené v těchto produktech se pak do pokožky po peelingu snadněji vstřebají.