27. září 2018
Ochlazení a brzké stmívání. A taky pochmurná nálada, únava a zbytečné přejídání. To vše patří k podzimu. Výmluvy na obalování těla na zimu jsou nesmysl. Jak se udržet v kondici i během podzimu?

1. Podzimní přejídání

„V podzimních a hlavně v zimních dnech je pro většinu z nás obtížnější udržet pevnou vůli. Díky brzkému stmívání můžeme pociťovat vyšší únavu a ospalost. Přemoct sebe sama ke sportování je náročnější. Čeho se na sobě ale dopouštíme aktivně, je přejídání. Takto se stane, že se na začátku jara probudíme skoro ze zimního spánku a divíme se, kde jsme k těm kilům navíc přišli, když cukroví z Vánoc jsme museli dávno shodit,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.

2. Nezanevřete na pohyb

Říká se, že neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený sportovec. Proto při oblékání vrstvěte, noste funkční prádlo a sportovní oblečení. Běh, rychlá chůze či jen procházka – vše se počítá.
Ideální je chodit každý den alespoň 30 minut rychlejší chůzí. Pokud jste na tom s kondicí lépe, zařaďte cvičení 4–5x týdně. Z toho by se 3x mělo jednat o náročnější trénink a zbývající aktivity mohou být pohodovější. Důležité je si nastavit počet a intenzitu tréninků tak, abyste se nepřetížili. Může tak totiž dojít k přetížení svalů nebo případnému natržení.
Pokud je váš denní program tak nabitý, že už na sport prostě nezbývá čas, pokuste se pohyb propojit s vašimi běžnými činnostmi. Část cesty do práce jděte pěšky, místo výtahu použijte shody. Není na tom nic světoborného, a přesto to pomůže.

3. Snídaně, jak má být

Snídaně by neměla být těžká, ale musí být vydatná, aby vám dodala energii. V ranních hodinách se hodí konzumovat ovoce, které má hodně cukrů, které má tělo čas do večera zpracovat. Hitem jsou smoothie drinky, vyzkoušejte smoothie s borůvkami, které jsou výborné na detoxikaci organismu. Stačí rozmixovat borůvky, špenát, kousek avokáda pro zjemnění a poté přidat chia semínka. Poměr jednotlivých surovin záleží na vašich chuťových preferencích.
Pokud se po ránu s ovocem nespokojíte a potřebujete „něco víc“, sáhněte po celozrnném pečivu s čerstvým sýrem nebo domácí pomazánkou, kterou si ideálně připravte den předem.

4. Doping povolen

Tělu chybí sluneční paprsky, ze kterých v letních dnech čerpá vitamín D, jehož nedostatek souvisí s rychlejším přibíráním váhy. Jeho dalším přínosem je zvýšení hladiny serotoninu – hormonu štěstí, který hraje roli v chuti na jídlo, ale i reguluje náladu a kvalitu spánku. „Vitamín D můžete čerpat přirozenou cestou z potravin. Ideálně z ryb, vaječného žloutku, avokáda, másla a neslazených zakysaných mléčných produktů,“ doplňuje Věra Burešová. Případně si pro něj můžete zajít do lékárny.

 

5. Spánek je všelék

Kvalitní spánek má velkou moc. Regeneruje tělo, mysl, a to se projeví na kvalitě vašeho zdraví, produktivitě i náladě. Platí opět to, že tělo na deficit odpočinku reaguje vytvářením rezerv do budoucna. A to konkrétně zpomalením metabolismu, které se projeví pomalejším spalováním tuků.

6. Potraviny, které zahřejí

V zimě volíme potraviny, které dodají energii a zahřejí. Ideální je tepelně upravená zelenina. Červená řepa, mrkev, celer. Stálicemi mezi potravinami, které zahřejí, přitom mají minimum kalorií, jsou zázvor, česnek, skořice, pepř.

7. Pitný režim platí i v zimě

I na podzim a v zimě jsme často v horku a potíme se. Čelíme suchému teplu z radiátorů, několika vrstvám oblečení. Díky všem těmto faktorům má tělo tendenci se dehydratovat. „I s tím souvisí přejídání, neboť žízeň si mnohdy zaměňujeme s pocitem hladu či chutí na něco. Proto pozor na symptomy dehydratace, jako je bolest hlavy, únava až ospalost, závrať či tmavá barva moči,“ upozorňuje Věra Burešová. I v zimě proto vypijte alespoň 1,5 l vody či jemného bylinkového čaje, tělo vám za to poděkuje.