19. září 2018
Myslela jste si, že už je vám ukradený – dokud jste se nedozvěděla, že se váš expřítel chystá k oltáři s jinou. Jak se nelitovat ani neztrapnit?

Několik měsíců nebo dokonce let jste se bez něho dobře obešla, jenže pak se k vám doneslo, že plánuje svatbu, a najednou na něj nemůžete přestat myslet. Jak je možné, že s vámi se neusadil, ale s jinou ano?

„S Petrem jsem chodila pět let, ale nenáviděl vřískající mimina a tvrdil, že se nikdy neožení. Nakonec mi oznámil, že je ještě moc mladý, aby kysnul s jednou ženou, a že si chce užívat,“ svěřuje se osmadvacetiletá zdravotní sestra Žaneta. „Za rok jsem ho potkala a on byl úplně vyměněný. Hrdě mi oznámil, že si bude brát ženu, se kterou chodí teprve půl roku, ale už si dohromady berou hypotéku, a jakmile seženou byt, začnou se snažit o dítě. Byla jsem v šoku. Jak to, že s jinou ženskou se Petr takhle rychle usadil? Co jsem dělala špatně?“

Podobný zážitek má třiadvacetiletá recepční Adriana. „S Tomášem jsem chodila jenom půl roku, ale zůstali jsme kamarádi a občas jsme se spolu vyspali. Myslela jsem si, že v pohodě snesu, když si najde stálou přítelkyni, jenže když jsem se dozvěděla, že přivedl do jiného stavu svoji bývalou spolužačku a chce si ji vzít, sesypala jsem se. Opila jsem se a v noci jsem Tomášovi napsala snad deset esemesek na téma, že k sobě patříme, že je nejlepší milenec na světě a že jeho vyvolenou nenávidím. Pak jsem se tak strašně styděla, že jsem Tomášovi raději ani nešla na svatbu, abych nespáchala další trapas. Od té doby se nevídáme.“

Embed from Getty Images

Nejpříjemnější by bylo, kdyby všichni vaši expartneři zůstali po zbytek života na ocet, čímž by se jenom potvrdilo, že jsou pro život v páru totálně nepoužitelní a vy jste rozchodem o nic dobrého nepřišla. Jenže chlapi se moc nepřehrabují ve svých pocitech a soustředí se víc na budoucnost než na minulost, takže se většina z nich z rozchodu rychle otřepe. Muž se navíc z neúspěchu vašeho vztahu poučil stejně jako vy, ujasnil si, jak chyboval, a hledí se polepšit. Proto se tak často stává, že si chlapík po krachu dlouhé lásky podezřele rychle najde novou partnerku a vzápětí s ní hupsne do manželství. Je celkem pochopitelné, že žárlíte – obzvlášť pokud s vámi rozchod hodně zamával nebo vás štve, že zrovna s nikým nechodíte. Svatební novina vám může zařídit i pocity méněcennosti, neodbytný smutek a sebelítost.

Čtěte, jak s negativními myšlenkami rázně zatočíte a jak elegantním obloučkem jednou provždy hodíte expřítele za hlavu.