1. října 2018
Vadí vám vrásky na rukou, nelíbí se vám takzvané stařecké skvrny, anebo vás v podzimním sychravém počasí ruce často svědí, kůže na nich je vysušená a má sklony k ekzému? Poradíme, jak byste měla na podzim o své ruce pečovat.Neprohloupíte.

1. Regenerační krém je základ

Každý den si zvykněte o své ruce pečovat hojivými krémy. Zajistí kůži dostatečnou hydrataci a výživu. „Krém na ruce by měl obsahovat vitamin E, který má zklidňující a regenerační efekt. Skvělý účinek má také vitamin C, který přispívá k sjednocení barvy pleti a slouží i jako prevence tvorby slunečních pigmentových skvrn,“ radí korektivní dermatoložka Iva Obstová z MEDICOM Clinic. Vhodné jsou podle ní hutnější krémy, které rovněž obsahují bambucké máslo, včelí vosk, glycerin, ureu a různé oleje.

2. Svěřte se do rukou odborníka

Pokud vám vadí sluneční nebo tzv. stařecké pigmentové skvrny na rukou, za které může kromě slunce také genetika nebo hormonální změny (například v období menopauzy), vyzkoušet můžete následující estetické procedury: chemický peeling, intenzivní pulzní světlo (známé pod zkratkou IPL) nebo tzv. radiofrekvenci. Stařecké skvrny můžete na estetických klinikách dále řešit i speciálním laserem Quanta-plus.

Embed from Getty Images

3. Hloubkovou hydratací zpomalíte stárnutí

Ruce dovedou prozradit věk ženy. Kůže v této oblasti navíc velmi rychle stárne, proto je nutné zajistit jí dostatečnou hydrataci a tím proces stárnutí efektivně zpomalit. „Hřbetům rukou proto čas od času dopřejte hloubkovou hydrataci, tzv. mezoterapii. Při ošetření se do podkoží aplikuje směs cenných látek a vitaminů v čele s kyselinou hyaluronovou,“ radí dermatoložka Iva Obstová. Mezoterapie se provádí pomocí speciální mezopistole, tzv. Vital Injectoru, kanylkou nebo drobnou jehličkou. Jedná se o ambulantní ošetření, které není nijak bolestivé. Necelou hodinu před jeho začátkem se totiž na kůži aplikuje znecitlivující krém s anestetikem.

4. Na domácí práce používejte rukavice

Rychlému stárnutí kůže na rukou lze předcházet také používáním rukavic při vykonávání domácích prací. „Doporučila bych bavlněné rukavice a přes ně navléct gumové. Po každém namáčení rukou si pak ruce i nehty důkladně promažte,“ říká korektivní dermatoložka Katarína Třísková rovněž z MEDICOM Clinic. Podle ní stojí za to ruce jednou týdně ošetřit i mírně ohřátým rostlinným (olivovým) olejem – stačí v něm prsty na několik málo minut vykoupat. Tato procedura prospěje i nehtům.

Embed from Getty Images

5. Hýčkejte ruce zábalem s glycerinem či parafínem

Vysušené a popraskané kůži na rukou na podzim dopřejte také glycerinový nebo parafínový zábal. Glycerin seženete běžně ve zdravotních potřebách. Doma do něj ruce stačí na chvíli ponořit, poté je vložit do mikrotenového sáčku a nakonec ještě do rukavic. Glycerin nechejte v teple působit na pokožku rukou alespoň dvacet minut. Poté ruce vyndejte z rukavic i ze sáčku a jeho nevstřebané zbytky opláchněte vlažnou vodou. Změnu k lepšímu uvidíte ihned po zábalu a hlavně ji i na dotek pocítíte – kůže na hřbetech rukou se okamžitě zvláční a bude hebká.

6. Před sluncem chraňte kůži celoročně

Podle dermatologů patří k hlavním důvodům, proč kůže na rukou rychle stárne, naše nedostatečná ochrana před UV zářením. Samozřejmostí by tedy mělo být používání krému, gelu či spreje s vysokým SPF, ideálně 50 nebo dokonce 50+, a to klidně po celý rok.