30. září 2018
Počítače, tablety, mobily. Dnešní děti tráví v jejich společnosti čím dál více času a hýbou se čím dál méně. Před rodiči tak stojí nelehký úkol, jak je motivovat k pohybu a jak v nich vzbudit zájem o pravidelný sport. Prozradíme několik tipů, které vám v tom mohou pomoci.

1. Využijte technologie ve svůj prospěch

Starším dětem a puberťákům navrhněte, aby si do mobilu stáhli aplikaci na počítání kilometrů. Bude to pro ně výzva a zatouží si splnit každodenní cíl. Ale hlavně dostanou chuť soutěžit (s vrstevníky i s vámi), kdo za den ujde víc kilometrů.

2. Vyberte ten, který je baví

Nesnažte se nutit svoje potomky do sportu, který je nebaví. Nejprve si s nimi o tom promluvte a zaměřte se na to, co je zajímá a co by samy chtěly ve svém volném čase dělat. Klidně je nechte, ať si vyzkouší více aktivit a potom se rozhodnou, které se chtějí věnovat. Pokud se bude dítě věnovat pohybu, který ho baví, stane se z aktivního života návyk a zcela přirozená věc.

3. Buďte dobrým vzorem

To je pravděpodobně ten nejdůležitější bod. Děti přejímají chování svých rodičů. Pokud vás tedy vidí víkend co víkend lenošit u televize, nemůže vás překvapit jejich nezájem o aktivní pohyb. Proč by se měly hýbat ony, když vy nemusíte? „Pokud ale uvidí, že si jdete každý den zaběhat, vezmou aktivní život za svůj i ony. Snažte se vymýšlet společné aktivity pro celou rodinu,“ navrhuje Samantha Clayton, fitness expertka společnosti Herbalife.

4. Pohyb není za trest

Nenuťte děti do fyzické aktivity za každou cenu. Pokud venku mrzne, vymyslete aktivitu, kterou můžete provádět doma. Když je venku naopak tropické počasí, jděte se zchladit k bazénu. Vytvářejte u dětí přirozený vztah k pohybu, ze kterého budou mít radost a budou ho mít spojený s pozitivními zážitky a emocemi.

5. Odměňte se

Pochvala motivuje každého. U dětí to platí dvojnásob. Naučte se své děti chválit za maličkosti. Vymyslete rodinný výlet a za odměnu si udělejte něco dobrého ke svačině nebo k večeři. Na co má vaše dítě chuť? Zeptejte se ho. Odměna může mít vždy jinou podobu. Buďte kreativní.