Nebezpečná kombinace: Sex & moc

Toužíte po románku s populárním hercem nebo mocným politikem? Nejste sama. Muži, kteří ve společnosti dosahují vysokých pozic, přitahují ženy víc než ti ostatní. Sex a moc odděluje jen tenoučká hranice...

Stojí před vámi dva muži – oba velmi pohlední. Jeden z nich je soukromý podnikatel, druhý známý režisér. Oba o vás projeví zájem. Se kterým byste šla na večeři? Pravděpodobně se známým režisérem. Ne, že by zmiňovaný soukromý podnikatel nevypadal jako zábavný společník a nepůsobil dostatečně movitě, ale chybí mu to, co režiséra v tomto případě dělá pro nás ženy přitažlivým – popularita.

Vyšší funkce = vyšší libido?
Známý obličej či jméno v kombinaci s dosaženým postavením působí na nás ženy doslova jako afrodiziakum. Podle sexuologa Petra Weisse sklízí v získávání ženských srdcí větší úspěchy veřejně známý muž, protože nám víc imponují lidé, kteří jsou ve společnosti vidět. A je jedno, jestli jde o umělce, sportovce, politika nebo ekonoma. Takovou výhodu mají ti, kteří jsou ve svém oboru skutečně dobří, ale bohužel z ní těží i řada pseudocelebrit.

Podle sexuologa Petra Weisse mohou mít muži, kteří ve společnosti dosahují významných pozic, i vyšší hladinu testosteronu, tedy hormonu, který určuje hladinu sexuální aktivity. To znamená, že jsou sexuálně aktivnější, a tím pádem pro nás ženy i sexuálně přitažlivější. Úspěch, který muže vede k vyšší sexuální aktivitě, ale může být i krátkodobý.

Typickým příkladem jsou sportovci. Fotbalista, u kterého bychom si jen těžko vzpomněli, za koho  vlastně kope, dá v utkání o postup národní reprezentace rozhodující gól. Najednou je hvězdou nejenom celého týmu, ale i baru, kam jde později s ostatními fotbalisty slavit. A jeho hladina testosteronu je vyšší než obvykle. „Rozhodně výzkumy potvrzují, že po vyhraném zápase u sportovců stoupá hladina testosteronu.

Zatímco po prohraném utkání nebo soutěži jednoznačně testosteron klesne. Není proto výjimečné, když jsou muži po úspěšném utkání sexuálně aktivnější než jindy,“ vysvětluje sexuolog Petr Weiss. A jeho slova potvrzuje i sexuoložka Hana Fifková: „Muži mají ve své sexualitě zakódované, že moc je prostředkem k získání pozornosti žen. Z toho vyplývá, že moci a vlivu chce muž dosáhnout mimo jiné i proto, aby snadněji získával i ženy. A v praxi to funguje. Je přitom vcelku jedno, jestli mluvíme o dosažení vysokého postavení ve firmě, politickém úspěchu, sportovním úspěchu nebo o získání pozice autority ve společnosti.“ 

DISKUZE KE ČLÁNKU
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY Láska & Sex