Věčné hledání dokonalého muže

„Američanky věří, že najdou v manželovi dokonalost, kterou Angličanky očekávají u komorníků,“ napsal kdysi dramatik William S. Maugham.

Sofokles zase tvrdil: „Jsem dokonalý. Ale co je dokonalost?“ Byť na jeho otázku není snadné odpovědět, co se týče dokonalosti svých protějšků, v tom má spousta žen jasno. Co všechno tedy musí dokonalý muž vědět, umět, znát a jak se musí chovat, aby se pro nás stal oním vysněným panem Božským?

Přiměřeně, přiměřeně
Podle několika různých průzkumů i podle slov psychologů si většina žen cení na mužích především inteligence, smyslu pro humor, pracovitosti a schopnosti zabezpečit rodinu a postarat se o ni. Tyto vlastnosti a schopnosti se objevují na prvních místech pomyslného žebříčku „Čím vším musí muž disponovat, aby byl mužem dokonalým“.

Zastavme se nejprve u inteligence. Pojem „inteligence“ je totiž sám o sobě dost vágní. Běžná žena si bude inteligentního muže představovat trochu jinak než vzdělaná a intelektuálně zaměřená vědkyně, pro niž naopak běžně inteligentní muž nemusí být dostatečně inteligentní. Podle vědců má člověk sklon inteligenci ostatních posuzovat podle sebe. Víš toho stejně, nebo dokonce o něco víc než já? Domluvíš se o něco lépe cizím jazykem? Pak jsi inteligentní. 

Psycholožka Isabelle Nazare-Aga tvrdí, že co se inteligence a partnerství týče, náš dokonalý protějšek může být o něco vzdělanější a může mít o něco bystřejší úsudek než my, ovšem nesmí se od nás lišit příliš. Musí být přesně tak inteligentní, abychom si s ním rozuměli, abychom oba dva věděli, o čem ten druhý mluví, abychom stíhali navzájem své myšlenkové pochody a měli si o čem povídat. Dokonalý muž musí být inteligentní přiměřeně.

Jistě, géniové a výjimeční znalci v nějakém oboru mohou i běžné ženě imponovat a i běžná žena si takových mužů dokáže cenit, ale pro většinu žen nejsou těmi dokonalými muži, s nimiž touží žít dokonalý život. Zpovzdálí jsou fajn, po jejich boku už by ale žít příliš nechtěly.

DISKUZE KE ČLÁNKU
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY Láska & Sex