Jak moc nás muži dokáží změnit?

Zamyslete se někdy, jak se na vašem chování, myšlení či na vaší image odráží soužití s partnerem... Jestli se z vás vedle něj pomalu stává úplně jiný člověk, pozor na to! Vztah tím možná získává. Ale co když tím trochu ztrácíte vy – sama sebe?

Jistě, je hezké a přirozené, když se s partnerem vzájemně ovlivňujete, přizpůsobujete, podřizujete, ustupujete. Ale co když si najednou uvědomíte, že tím tolerujícím, více respektujícím a přizpůsobivějším ve vašem vztahu jste vlastně už jen vy sama a že si vás partner postupně mění k obrazu svému? Pár vztahů už jsem prožila a nejednou jsem měla pocit, že zatímco já do vztahu stále jen obrazně řečeno vkládám, partner inkasuje – že já se měním, zatímco on ze své cesty příliš neuhýbá.

Někdy šlo o maličkosti, jindy jsem musela zatnout zuby: Byla jsem to já, kdo se vedle přítele v obleku (který by býval nosil snad i do postele, kdyby mu nebylo líto, že si ho pomačká) začala cítit v džínách nesvá, takže jsem si k příteli brzy pořídila elegantní modely a boty na podpatku. Byla jsem to zase já, kdo si nechal (zase od jiného partnera než toho „oblekového“) vysvětlit, že není nic lepšího než dovolená v horách, pod stanem, přestože jsem ji původně chtěla strávit v hotýlku u moře.

A jsem to opět já, kdo se krátce po svatbě naučil vařit vepřo-knedlo-zelo (které sice nesnáším, ale manžel zbožňuje), kdo je ochoten trávit víkendy na chalupě s tchyní a kdo už teď po létech manželství občas ani neví, jak si tuhle instituci vlastně kdysi představoval... Ale to už je vlastně fuk. Teď mě zajímají jiné věci – třeba jestli se ženám vůbec tyhle ústupky a kompromisy vůči mužům ve vztahu „vyplatí“. Nebo jsou ziskové jen pro partnery? Ocení pak muži, když jsou ženy schopny a ochotny se přizpůsobit, podřídit a změnit, nebo to berou jako samozřejmost či slabost? A nakonec: Kam až by žena měla ve své vstřícnosti jít, a kam už ne?

Nový muž – i image
Jakožto příklad přizpůsobivosti a ovlivnitelnosti partnerem nemusím sloužit jen já. Stačí si třeba vzpomenout na Lucii Bílou a její radikální změny image, které nejednou souvisely právě s jejími vztahy. Každý nový partner znamenal revoluci v Luciině šatní skříni, jiný účes, někdy i jiné líčení. A tak se například vedle Petra Kratochvíla stala z drsné rockerky luxusně oblékanou dámou, s manželem Stanislavem Penkem přišlo upnuté období krátkých vlasů a s druhým manželstvím s Václavem Bártou Lucie zase omládla.

Její ochota, snaha a chuť měnit se po boku partnerů, přistoupit na jejich vkus a možná i životní styl, zkrátka přizpůsobit se jim – a to minimálně navenek – je evidentní. Jak je to pak v samotném soužití, kdo komu ustupuje, je samozřejmě druhá otázka, na kterou odpověď ale nenajdeme. Když jsme u těch změn image, nedá mi to, abych se nezmínila o další hvězdě, která si za svůj život prošla mnoha různými změnami.

DISKUZE KE ČLÁNKU
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY Láska & Sex