30. května 2018
Online seznamka je jistě skvělá možnost seznámit se, ale není všechno zlato, co se třpytí. O své bezpečí se musíte postarat sama!

Stále více lidí se se svým protějškem seznamuje online. Na internetových seznamkách každodenně sedí doslova miliony lidí, takže není divu, že hodnota celosvětového online seznamovacího byznysu činí více než tři miliardy dolarů. A dávno není jen pro puberťáky. Právě naopak! V loňském roce představovala věková skupina 50+ nejrychleji rostoucí skupinu uživatelů. O tom, jak je pohodlné seznámit se s někým na internetu, už se toho napsalo dost. Člověk například ne­musí utrácet za pití, když vyráží na lov do baru, a může si doma v klidu nerušeně prohlédnout, jaké jsou vůbec možnosti. Jenže online seznamování má i svoje rizika. Chcete to také zkusit? Pak pro vás máme pár tipů, jak to provést bezpečně.

1. Pozor na osobní údaje

Co se stane na internetu, zůstane na internetu. Vyplatí se tedy myslet na to, aby váš sou­kromý život zůstal doopravdy soukromý. Rozhodně si ­proto nedávejte na svůj profil adresu domů ani te­lefonní číslo. Existují ovšem další skrytá potenciální nebezpečí, která vás možná ještě ani nenapadla. Vaše profi­lové jméno by nemělo ani vzdáleně připomínat vaše skutečné jméno či jiné přezdívky nebo profily, které používáte někde jinde. Není totiž nic složitého vyhledat pomocí Googlu osobní informace uvedené třeba na Instagramu, pokud používáte všude stejnou přezdívku.

A co teprve fotografie, které nahrajete! Jasně, chcete, aby byly sexy – ale zase nesmí být příliš odvážné (nikdo ­přece ­nechceme, aby po internetu kolovaly naše nahé fotky). ­Podle expertky na online seznamování Shani Silve­rové je nejlepší používat fotografie pouze jednorázově. „Fotky na seznamce by měly být jenom na online sezna­mování. Udělejte si složku fotografií, selfíček a čehokoli chcete, ­které pak ale nepouži­jete nikde jinde než tady.“

Proč? ­Protože je ­hrozně ­snadné použít vyhledávání podle ­obrázku a nechat si od Googlu vyplivnout podobné fotky, které pak vedou ­třeba na váš Facebook, LinkedIn nebo jiné osobní profily. Váš seznamkový život zkrátka nesmí ­nikoho dovést k tomu skutečnému.

2. Hlavně nápadně

O tom snad ani nemusíme mluvit, ale co kdyby… Vaše první schůzka (a raději i pár těch dalších) by se měla konat na veřejnosti. „I kdyby vám nešlo o nic jiného než o krátkodobé povyražení, domluvte si ­první setkání raději někde v kavárně, muzeu, restauraci, parku, prostě někde na veřejnosti,“ radí expert na vztahy Robert Weiss. „Můžete si tak toho člověka v klidu trochu proklepnout, a pokud vám v hlavě sepne červené světlo, máte možnost vycouvat dříve, než celá věc dojde k poněkud intimnějšímu aranžmá.“

Expertka na randění a spisova­telka Katy Horwoodová tuto radu ještě doplňuje: „To samé platí také pro vyzvedávání autem z místa vašeho bydliště. ­Nikomu, kdo vás nezná ani čtyřiadvacet hodin, není nic do toho, kde bydlíte.“ Shrnutí? I když budete mít na první pohled pocit, že s ním chcete okamžitě zapadnout někam, kde budete jen vy dva, nedělejte to. Raději počkejte až do chvíle, kdy se mnohem lépe poznáte a budete si jistá, že toho váš protějšek nějak ­nezneužije.

Embed from Getty Images

3. S čistou hlavou

Tak jasně. Jeden dva drinky člověka uklidní, konverzace mnohem snadněji plyne a všichni jsou tak nějak šarmantnější a atraktivnější. Jenže pít alkohol na prvním rande se nevyplácí. „Nikoho asi nepřekvapí věta, že alkohol zatemňuje úsudek,“ tvrdí vztahový kouč Jonathon Aslay, autor knih Proč se muži odtahují a Jak odblokovat mysl muže. „V životě jsem se setkal s až příliš ­velkým množstvím žen, které byly po pár drincích ochotné jít se mnou rovnou domů.“ Jedna sklenka vína vadit nemusí, ovšem pokud ­opravdu nechcete narazit, raději se vyhněte alkoholu úplně. S čistou hlavou se o sebe postaráte lépe.

4. Dejte vědět, kam jdete

Na online seznamování pořád ještě ulpívá určité stigma (ačkoli to takhle dělá skoro každý), a tak se leckdo stydí říct svým nejbližším, že vyráží na rande díky seznamce. Jenže nechat si první rande jenom pro sebe může být velká chyba. Pro případ, že by se něco se­mlelo, dejte aspoň někomu vědět, jaký program máte před sebou.

„Svěřte se kamarádce nebo třeba někomu z rodiny, s kým, kam a kdy jdete,“ radí Weiss. „Snažte se také s dotyčným aspoň jednou během rande spojit.“ Vyplatí se také ­třeba nenápadná zmínka typu, že vaše nejlepší kamarádka netrpělivě očekává informace o vývoji schůzky, abyste dala vašemu protějšku najevo, že někdo ví, kde a s kým jste. Není to sice úplně romantické, ale může to někdy hodně pomoci.

Další užitečné rady, na co dávat při seznamování online pozor, najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji. Spousta zajímavých informací jen za 35 Kč!