19. května 2018
Ani si nevzpomínáte, kdy naposledy jste měla opravdu velkou chuť se pomilovat? Výbuchy vášně znáte leda z romantických filmů? Nejvyšší čas to změnit. Ideálně zjistit, proč a co se s tím dá dělat...

Ano, uznáváme, zemětřesení se v ložnici nemusí konat každou noc, to dá rozum. Pokud ale o sex nestojíte dlouhodobě, těžko se můžete vymlouvat na každodenní malichernosti, jako je únava z práce či synova pětka z matiky. Frekvence sexuální aktivity v dlouhodobém vztahu často klesá, ovšem sex by z něho neměl vymizet úplně. Naštěstí každý problém má řešení. Za nechutí k postelovým radovánkám bývají nejčastěji následující příčiny. Tak si je pojďme probrat…

1. Nespokojenost s vlastním tělem

Lhát si nebudeme. Už nejste ta útlá dívka jako před xx lety a xx porody. Všichni stárneme, mnozí tloustneme, pokožka už dávno není tak pružná a svěží jako dřív… A je dost možné, že z toho máte mindrák. Na pár kilogramech navíc není nic špatného, ovšem pokud si s vlastním vzhledem děláte starosti od rána do večera, je jasné, že se to odrazí i na vašem milostném životě. „V těchto případech pomůže, když zapracujete na svém sebepřijetí,“ tvrdí sexuální terapeutka Mary Jo Rapiniová. Nějaké ty strie na sobě najdeme každá a dokonalý není nikdo. „V každém případě vám však přijetí sebe sama půjde snáze, pokud se o sebe začnete starat tak, abyste se cítila zdravá a fit,“ radí. Dopřejte sama sobě tu laskavost a začněte dobře a rozumně jíst, choďte pravidelně cvičit a starejte se o sebe, jak nejlíp umíte. Čím lépe vypadáte, tím lépe se cítíte a tím spíše se zase dostaví chuť na sex.

Čtěte také: Chcete lepší sex? A jak o něj partnerovi říct?

2. Někde je něco v nepořádku

Ztráta libida může mít samozřejmě také zdravotní příčiny. Na vině může být třeba špatná funkce štítné žlázy. Proto se rozhodně nezapomeňte zmínit o své nechuti k sexu lékaři. Vaši pohlavní touhu mohou ovlivnit i některé léky (například antidepresiva nebo léky na krevní tlak). Odhalit medicínský problém bývá docela snadné a rozhodně se nemusíte před svým lékařem stydět – podobné potíže už určitě řešil i s mnoha ­pacientkami před vámi.

3. Berete pilulky

Dost dlouho se mělo za to, že hormonální antikoncepce může mít negativní vliv na pohlavní touhu, nicméně nedávná studie Journal of Sexual Medicine uvádí, že hormonální antikoncepce ztrátu libida příliš neovlivňuje. Otázky však přetrvávají. Jak přesně by mohla antikoncepce škodit právě vám? „Hormonální antikoncepce může snižovat množství volného testosteronu, který zvyšuje libido v těle. A zdá se, že některé ženy to postihuje více než jiné,“ tvrdí gynekoložka Lauren Streiche­rová. „Pilulky také mohou utlumit obvyklý vzestup hladiny estrogenu uprostřed cyklu před ovulací, tedy fázi, kdy máte mít na sex největší chuť,“ dodává odbornice na otázky reprodukční medicíny Shari Lusskinová. Sice nemůžeme stoprocentně potvrdit, že hormonální antikoncepce snižuje chuť na sex, na druhou stranu je možné v případě potíží po konzultaci s lékařem zkusit změnit její značku a uvidíte, co se bude dít.

4. Sex vás nudí

Zní to sice ­banálně, ale třeba vás váš ­sexuální život už prostě nebaví. „Páry často zabřednou do rutiny, která ani jednoho už dávno nenaplňuje a nevzrušuje,“ tvrdí sexuální koučka Amy Levinová. „Na jednu stranu je hezké, že vás váš partner tak dobře zná a ví, co se vám líbí, na druhou stranu tahle předví­datelnost člověka brzy přestává ­bavit.“ Zkuste proto váš milostný život trochu provětrat. Levinová radí, abyste si s partnerem sepsali dvacet věcí, které chcete vyzkoušet (například nové erotické pomůcky, jiné polohy i místa, kde se milujete…). A pak šup na to!

NÁŠ TIP: 4 důvody, proč možná ztrácíte chuť na sex!

5. Jste pořád naštvaná

Pokud už spolu žijete nějakou tu dobu, je dost možné, že vás partner prostě rozčiluje. Nepomáhá v domácnosti, bere vás jako samozřejmost a romantice z jeho strany dávno odzvonilo. A třeba vás dokonce podvedl. Ať už jsou důvody vážné, nebo nicotné, popuzenost rozhodně nejde dohromady s milostnou vášní. „Žena se potřebuje cítit milovaná a na stejné vlně s partnerem,“ vysvětluje Rapiniová. „Kvůli nastřádané zlosti se ale těžko můžete při sexu uvolnit. A když vám sex nepřinese uvolnění, sotva ho budete vyhledávat,“ dodává. Pokud si opět chcete připadat sexy, rozhodně to chce tohle napětí ze sebe dostat. Rapiniová navrhuje udělat si čas jenom pro sebe, zajít do kina, dát si dobrou večeři, udělat si radost a pak v klidu probrat, v čem je problém. O svých pocitech komunikujte upřímně a otevřeně. To opravdu pomáhá! Možná budete překvapená, jak se vaše libido jako zázrakem znovu probudí k životu.

Jednoduché tipy, jak získat zpět chuť na sex, najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji.