23. září 2018
Existují stovky nejrůznějších fóbií a neustále přibývají nové. Chorobné strachy se nevyhýbají ani lásce. Připravili jsme pro vás výběr těch nejšílenějších fobií, se kterými se můžete ve vztahu potýkat.

Fobie

Je úzkostná porucha provázená chorobným, bezdůvodným strachem z věcí či situací. Úzkost či strach někdy prožil každý z nás. Úzkost a strach mají ochranný charakter a také se od sebe liší: strach je odpověď na konkrétní nebezpečí (oheň, povodeň, napadení…), úzkost je nepříjemný emoční stav, jehož příčinu nemusíme být schopni definovat. Pokud někdo trpí fobií, tak si plně uvědomuje svůj nesmyslný strach, ale není schopen jej vlastní vůlí potlačit.

Filemafobie

Chorobný strach z líbání. Mnoho lidí uspokojuje líbání mnohem víc než sex samotný, existují však lidé, ve kterých polibky vyvolávají hrůzu.

Hafefobie

Panický strach z doteků. Milování s lidmi, kteří trpí touto fobií, je téměř nemožné, protože dotyčný nesnese, aby se někdo cizí dotkl jejich kůže.

Pareunofobie

Nebo-li panický strach z pohlavního styku. Postihuje obě pohlaví. Často se tato fobie může objevit u osob, které byly sexuálně obtěžovány.

Primeisodofobie

Strach z prvního pohlavního styku. Tímto strachem trpí častěji ženy a lze ji poměrně snadno překonat, stačí absolvovat první pohlavní styk (to se snadno řekne, ale praxe asi bude složitější)