31. ledna 2018
Dá se nevěra překonat, anebo vztah poznamenaný záletem nevyhnutelně směřuje k zániku? Přestože k zahýbání tíhnou obě pohlaví, zaměřili jsme se tentokrát na muže.

Nevěra je hlavním důvodem, proč partneři vyhledávají pomoc vztahového poradce. Navíc staré úsloví říká: „Jednou zahnul, zahne zas.“ Je to ale vážně tak? Ačkoliv po nevěře zůstávají zlomená srdce a otřesená důvěra, některé vztahy ji přežijí. Zkusíme vám ukázat, jaké máte možnosti.

Co říká věda

Není divu, že se tak rozšířeným fe­noménem zabývají i vědci. A jejich závěry vás asi nepotěší. Podle studie z roku 2017, kterou provedli na univerzitě v Denveru, sice neplatí sto­procentně, že se nevěrník nemůže napravit, přesto u podvádějícího partnera existuje třikrát vyšší riziko, že se ­nevěry dopustí i v budoucnu, než u partnera věrného.
Samozřejmě to neplatí pro každého a zcela jistě existují případy opileckých úletů a dalších nepředložeností, které se už nikdy nezopakují.

Jak to má se vztahy?

Klíčové je, jak nevěrník přistupuje ke vztahům obecně. Ten, kdo věří na dlouhodobé partnerství, svou nevěru vnímá jinak než ten, kdo stojí spíše o vztahy krátkodobější. „Lidé dělají chyby. ­Nevěra může být jednou z nejpodstatnějších životních lekcí – a leckoho může dostat zpět na správnou cestu,“ tvrdí expertka na vztahy Rachel Sussmanová. „Výjimečně se sice objevují lidé trpící závislostí na sexu, případně takoví, kteří monogamii ­vůbec neuznávají. Ve valné většině však u klientů, kteří za mnou přicházejí pro radu, vidím, že chtějí pracovat na sobě samém i na svém vztahu.“
Platí totiž, že pokud je nevěrník ochoten podstoupit terapii a hodlá na vztahu pracovat, pak se nebezpečí, že se nevěry dopustí i v budoucnu, snižuje. Nemá-li však o práci na sobě ­zájem a nebere dlouhodobé partnerství jako životní investici, nejspíš mu na něm nezáleží tolik, aby jej časem ne­ohrozil nevěrou opět.

AŤ CHCEME, NEBO NE, ZÁLEŽÍ I NA TOM, ZDA SE MU NEVĚRA LÍBILA, NEBO NE. PROČ? ČTĚTE DÁL!