24. srpna 2018
Lhát se nemá, ale malé „lžičky“ přece tolik neškodí. Jenže kde je hranice? A vážně je upřímnost za všech okolností nutná?

Všichni lžeme, ať už si to dokážeme přiznat, nebo ne. Jenže ­pokud jde o partnerský vztah, ve kterém na sebe vzájemně spoléháte, těžko odhadovat, kdy je nějaká nepravda za hranou. A upřímnost je sice obecně dobrá volba, ale příliš upřímnosti může uškodit (není třeba úplně vhodné dávat mu neustále najevo, jak strašně se vám nelíbí jeho nejoblíbenější čepice). Ovšem jakmile začnete lhát, můžou se na původně malou lež nabalovat další a další, až vznikne jedna velká koule lží, která strhne lavinu nedůvěry. Kudy tedy vede hranice? Jak moc je pravda gumová a o čem lze bez obav lhát?

1. Detaily sexuální minulosti: v pořádku

Všichni máme nějakou sexuální minulost, ale partner opravdu nemusí znát všechny peprné detaily. Takže mu raději neříkejte o té trapné rychlovce na záchodcích v klubu, když vám bylo sedmnáct.

„Váš partner pravděpodobně tuší, s kolika lidmi jste byla, a možná něco málo ví o vašich bývalých partnerech, ale to je zhruba tak všechno, co by o vašem předchozím životě vědět měl,“ shrnuje Monica O’Neal, psycholožka a vztahová poradkyně. Některé věci je zkrátka lepší nevědět a o tom, jak jste kdysi zkoušela tanec u tyče, se nikomu zmiňovat nemusíte.

2. Sexuální minulost jako taková: špatně

To ovšem neznamená, že váš předchozí sexuální život by měl být tabu ve všech ohledech. O věcech, které se partnera bezprostředně týkají, byste mlčet neměla. To především znamená – žádné vytáčky na téma pohlavně přenosných nemocí, jako třeba kdy jste se naposledy nechala testovat. Rozhodně není fér lhát mu o věcech, které by se mohly týkat jeho zdraví.

3. To triko je příšerné: v pořádku

Nesnášíte jeho oblíbenou košili, jeho značkové nádobí, nebaví vás jeho milovaný film? Zrovna v takových případech můžete pravdu tak trochu ohnout. „Klidně si nechte některé názory pro sebe,“ radí manželský a rodinný terapeut Paul Hokemeyer. „Pokud víte, že se ho pravda zbytečně dotkne, nemusíte být stoprocentně upřímná.“

Pravdomluvnost není ta nejvyšší hodnota, měla byste pamatovat také na jeho city. Co uši neslyší, to srdce nebolí, a pokud pro vás věci týkající se jeho osobního vkusu nejsou k nesnesení, klidně držte jazyk za zuby.

4. Věci ohledně dětí: špatně

Pokud máte děti, určitě už jste od nich slyšela: „Ale ­neříkej to tátovi…“ Může se to týkat špatné známky ve škole, průšvihu či prvních lásek, ale ať je to cokoliv, raději neslibujte, že partnerovi neřeknete pravdu. „Nemyslím si, že je vhodné lhát o záležitostech spojených s dětmi, i kdyby vás o to samy požádaly,“ tvrdí Monica O’Neal. Vaše děti by měly vědět, že jste „máma s tátou“, a ne „máma“ a „táta“. Taková rodičovská jednotka vám oběma dává větší autoritu a také dětem ukazuje dobrý model vztahu.

V jakých dalších situacích je drobná lež namístě, a kdy byste se jí v žádném případě neměla dopouštět, protože byste mohla druhému ublížit? To se dočtete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji. S krásným dárkem jen za 35 Kč!

Jaká byla vaše nejrafinovanější nebo nejvtipnější lež? Napište nám na Facebook Ženy a život! Tři nejzajímavější odpovědi odměníme hezkým dárkem.

 A jeden z těchto krásných sprchových gelů najdete na obálce aktuální ŽaŽ!