29. října 2017
Ne každé manželství má tak zdravý kořínek, aby ho rozdělila až smrt. I vy přemýšlíte, jestli to mezi vámi má ještě cenu? Někdy je opravdu lepší to odpískat.

Do manželství vždycky vstupujeme s nejlepšími úmysly, a i když to často chce práci a odříkání, má život v páru spoustu výhod. Přesto je občas ­rozvod sice ­velmi nepříjemná, ale nejlepší možnost. Podle zákona ­o rodině je předpokladem rozvodu trvalý a hluboký rozvrat, v důsledku kterého již nelze očekávat obnovení manželského soužití.

Pokud je tedy váš vztah v jádru zdravý, byla by škoda poslat ho na eutanazii jen kvůli tomu, že to mezi vámi trochu skřípe. Přesto se lidé rozvádějí, a dokonce je to někdy jediné možné řešení problémů, které mezi sebou mají. Za rozvod se nemusíte stydět. A pokud se vás týká některý z následujících problémů, měla byste se zamyslet nad tím, zda se skutečně nesnažíte opravit neopravitelné.

1. Když je v tom závislost

Ať už je to závislost na alkoholu, drogách, sexu, nebo třeba na automatech, znamená to, že vaše manželství nabralo směr k hořkému konci. Pokud navíc váš partner nestojí o pomoc (třeba ve formě terapie), měla byste začít uvažovat, jak vztah ukončit dřív, než bude pro vás oba pozdě.

„Manželství se závislým člověkem může vést až k potížím se zákony a k finančním nepříjemnostem. Stejně tak mívá za následek citové škody,“ říká Eris Huemerová Winansová, autorka knihy První pomoc při rozvodu a zakladatelka služby Rozvodová záchranka. „Když dítě vyrůstá v prostředí, kde se jeden nebo oba rodiče potýkají se závislostí, může ho to těžce poškodit. Takové děti se často mylně domnívají, že za chování svého rodiče nějakým způsobem mohou ony samy.“ Ne, neříkáme tím, že si každý závislý člověk zaslouží rozvod, ovšem pokud v jeho chování nevidíte ani jiskřičku naděje na změnu, bude lepší se ve vlastním zájmu spakovat.

Embed from Getty Images

2. Když chybí motivace

Samotný fakt, že uvažujete o rozvodu, je docela zřetelná známka problémů ve vztahu. Vaše manželství se třeba dá zachránit – spousta párů překoná nejrůznější průšvihy, od nevěry po nedostatek sexu –, jenže předpokládá to oboustrannou snahu a vůli pro to něco udělat. „Pokud se jeden z partnerů snaží poukazovat na problém a chce ho řešit s tím, že tahle to dál nejde, zatímco druhý partner je k jeho volání hluchý, směřuje manželství do záhuby,“ říká Alisa Bowmanová, autorka knihy Projekt: Šťastni spolu až do smrti. Manželství se týká vás obou, tečka. Jestliže se déle než rok užíráte závažným problémem a s vaším partnerem to ani nehne, možná vám bude lépe bez něj.

3. Když vás zneužívá

O tomhle ani nebudeme diskutovat. Je jedno, jestli jde o zneužívání fyzické, duševní nebo slovní. „Násilí ze vztahu nezmizí samo od sebe, tvoří bludný kruh, který se neustále opakuje,“ říká Winansová. Verbální násilí napáchá stejně velké škody jako to fyzické, navíc děti, které bývají svědky násilného chování mezi rodiči, jsou víc ohroženy tím, že samy skončí jako násilníci. Pokud k něčemu takovému dochází i ve vaší rodině, obraťte se na organizace, které se na pomoc ženám v takových situacích specializují (například centrum Rosa či Centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí Profem). Jistě vám pomohou.

4. Když vás neustále podvádí

Ano, vztah sice může překonat jednorázovou nevěru, ale pokud k něčemu takovému dochází opakovaně, nelze to jenom tak přejít. „Někteří muži – a má se za to, že je to opravdu spíše mužský problém – nejsou pro manželství zkrátka stvořeni; nedokážou žít monogamně, a to ani tehdy, když sami do manželství chtěli vstoupit,“ tvrdí Bowmanová. V takových vztazích se ten, kdo podvádí, často snaží svalit vinu na svého partnera – prý si za to může sám, protože je příliš žárlivý nebo ho ve vztahu dusí.

„Pokud dojde k nevěře, jsou na místě omluvy, lítost a sliby, že se něco takového nebude opakovat. Vhodná může být i terapie,“ říká Bowmanová. U notorických nevěrníků ale něco takového neplatí a je dost pravděpodobné, že je marné dělat si naděje na zlepšení.

Embed from Getty Images

5. Když nechce mít děti

O tom, jestli chcete nebo nechcete mít děti, jste se pravděpodobně bavili ještě před tím, než jste si vyměnili prstýnky. Lidé ovšem někdy svoje názory mění. Manželství vyžaduje umění dělat kompromisy – můžete ustoupit v otázce, kam půjdete na večeři, dokonce i kde budete žít. Jenže těžko hledat kompromis v situaci, kdy jeden z vás nechce děti. „Pokud vy chcete mít děti a váš manžel ne, nebude v takovém manželství šťastný ani jeden z vás,“ je si jistá Winansová. „Manželství totiž může fungovat, jedině když se oba shodnete, kdo vlastně jako rodina jste.“ Máte-li o čem diskutovat, pak samozřejmě diskutujte, nicméně pokud nehodláte ani jeden ustoupit z toho, co chcete a co nechcete, budete muset své ideály realizovat s někým jiným. Biologické hodiny jsou totiž neúprosný vynález.

6. Když se manželství přežilo

V porovnání s problémy, které jsme uvedli do této chvíle, vám může připadat jakási vyčpělost vztahu jako nepříliš podstatná záležitost. Ale to je chyba. ­Někdy zkrátka manželství postupně dospěje až k bodu, ze kterého není společného návratu. To se stává zvlášť tehdy, když jste se brali mladí. „Člověk, který se ožení ve dvaceti, může najednou v pětatřiceti zjistit, že on sám nebo jeho partner je někdo úplně jiný. Třeba si uvědomí, že chce žít s jiným typem člověka,“ říká Rachel Sussmanová, psychoterapeutka a autorka knihy Manuál k rozchodu. Muži se mění, měníme se i my a někdy se stane, že se člověk změní v někoho, s kým už nechcete mít nic společného.

7. Když už nic jiného nezbývá

Diskutovali jste spolu, radili jste se s přáteli i s rodinou, dokonce jste absolvovali párovou terapii, dělali jste, co jste mohli, jenže to prostě nefunguje. V takovém případě už není jiné řešení než rozvod. Je to smutné, ale je to tak. Jakmile jste dospěli k názoru, že se nedá dělat nic jiného, neměli byste podle Winansové přestat s manželem komunikovat a také byste se měla snažit pracovat sama na sobě, „protože pokud necháte vše při starém, velmi pravděpodobně si nakonec najdete stejný typ partnera“.

Lidé se prostě rozvádějí a většinou pro to mají dobré důvody. Žádné jednoduché řešení neexistuje. Nebude to snadné, nicméně můžete se utěšovat tím, že většině žen se po rozvodu uleví – jsou spokojenější a sebevědomější. Rozvod není pohodlné řešení, ale aspoň je to řešení.