17. července 2018
Také by se váš erotický život dal občas shrnout slovy jde to, ale dře to? Tomu lze snadno předejít! Máme pro vás souhrn nejdůležitějších informací o lubrikačních gelech.

Lubrikant je nejlepší přítel každé ženy, fakt. Je úplně jedno, ko­lik je vám let, jak jste se­xuálně ak­tivní nebo jak funguje vaše tělo – lubrikant by ­prostě neměl chybět v noč­ním stolku žádné ženy. Některé z nás ho potřebují hlavně kvůli nedostatečnému zvlhčení, ale ­vyplatí se vám, i když takovým problémem netrpíte. S lubrikantem je ­pře­dehra rychlejší, orgasmy snazší, s erotickými pomůckami je větší legrace, kondomy méně praskají – a život je ­zkrátka krásnější. Než ovšem vyrazíte na nákup, měla byste vědět pár věcí.

1. Na používání lubrikantu není nic špatného

Lubrikanty mají nezaslouženě špatnou pověst, pořád ještě se drží pověra, že se hodí leda ženám, které mají potíže s přirozeným zvlhčením, gayům, případně lidem praktiku­jícím anální sex. Jenže to není vůbec pravda! Ale ať už máte důvod jakýkoliv, není na něm (ani na vás) nic špatného. Tečka. Naprosto normální je ostatně i to, že se pochva v různých fázích cyklu chová různým způsobem. Hlavní je, že s lubrikantem budete mít lepší sex, což dokazují i vědecké studie. Jedna taková z roku 2009 z univerzity v Indianě zjistila, že plných 70 % žen má po použití lubrikantu při sexu příjemnější pocity a snáze dosahuje vyvrcholení.

2. Máte na výběr

Není ovšem lubrikant jako lubrikant. Nabídka je opravdu pestrá a vybrat si může každý.
» Silikonový lubrikant Gel na bázi silikonu je univerzální pomocník. „Je extrémně kluzký, stačí ho tedy malé množství. Používá se pro vaginální, anální a manuální aktivity,“ vysvětluje ­sexuoložka Carol Queen. Jistou nevýhodou je jeho odolnost: musíte ho pořádně smýt mýdlem. Jestli si ale hodláte užívat celou noc, případně chcete zapojit do hry i vodu (třeba v podobě společné sprchy), je silikonový lubrikant nejlepší volba.

» Lubrikant na bázi vody Pokud hledáte zvlhčení, které vám bude připadat „jako vaše vlastní“, měla byste sáhnout po gelu na bázi vody. „Takové ­lubrikační gely obvykle vytvářejí slabou vrstvu a mnoho z nich dobře imituje ­přirozené zvlhčení vaginy,“ tvrdí Queen. Gely na vodní bázi ovšem na těle rychle vysychají, takže je nutná častější aplikace.

» Krémový gel na vodní bázi V podstatě stejný jako vodní gel, jen má jinou strukturu. Krémový gel nepůsobí tak přirozeně, ale protože déle vydrží, nemu­síte pro něj sahat tak často. „Není to ovšem nejlepší volba, pokud jde o orální sex,“ poznamenává Queen. „Chuť krémových gelů nebývá nejlepší.“

» Lubrikant na bázi oleje Olejové lubrikační gely jsou přírodního původu (může jít třeba o kokosový olej) a představují ideální volbu, pokud máte alergii na obvyklé gely obsahující více umělé chemie. Jsou ideální pro vnější užití, na masáže a k masturbaci. Pozor, mohou po nich zůstat skvrny na povle­čení, které jdou špatně dolů.

Více se dočtete v aktuální Ženě a život, konkrétně v příloze Erotika. Právě v prodeji – dva časopisy za 35 Kč a spousta skvělého letního čtení!