19. října 2017
Zatím je vám spolu hezky, ale v koutku duše už možná hlodá nejistota: Vydrží to? Budeme se mít stále stejně rádi? Naštěstí existují jednoduchá pravidla, jak si štěstí pojistit.

Asi nikdo z nás by se dobrovolně nechtěl přidat do řad rozvedených, kterých je stále víc a víc. Ale partnerské vztahy se rozpadají každý den, určitě jich taky kolem sebe pár máte. Vina bývá nejčastěji na obou stranách. Jak konkrétně ale dochází k tomu, že se stěhujeme do Rozchodova? Jestli si chcete vztah vážně udržet, budete na něm muset zapracovat a především se zbavit některých nežádoucích návyků. Jestli se chcete dozvědět, čím si mimoděk ničíte vztah, čtěte dál – upozorníme vás na chování, kterého byste se měla vyvarovat, aby váš vztah vydržel.

1. Povídejte si

Zřejmě namítnete, že spolu mluvíte přece pořád. Jenže o čem? O dětech, o práci nebo o rozbité myčce, která potřebuje opravit. Nám teď jde ale o skutečný rozhovor. Terapeut John Grohol, zakladatel blogu Svět psychologie, k tomu říká: „Když si spolu dva lidé přestanou povídat, vztah skomírá. A nemyslím tím, že si spolu jen vyměňujete informace. Mám na mysli opravdovou, otevřenou diskusi, hovory, které spolu lidi vedou na začátku vztahu.“ Pokud chcete zůstat propojeni, musíte se stále vzájemně objevovat a to znamená mluvit o svých zájmech a pocitech. Můžete klidně rozebírat cokoli v novinách nebo si klást hypotetické otázky typu „Co bys dělal, kdyby…“ – jde zkrátka o to, že má-li vám být spolu hezky, musíte se bavit i o jiných tématech, než je váš všední život.

Embed from Getty Images

2. Neberte svého partnera jako samozřejmost

Je snadné propadnout pocitu, že tu pro vás partner bude napořád, nakonec vám to i slíbil. Může to být pravda, to ovšem neznamená, že byste za to ­neměla být vděčná. Podle Grohola je důležité dát druhému najevo, že si ho vážíte a jste ráda, že jste spolu. Měla byste říkat „prosím“ a „děkuji“, ne­rezignovat na obyčejnou lidskou ­slušnost. U neznámého člověka na zdvořilost nezapomenete, proč se tak nechovat i ke svému partnerovi?

Čtěte také: Znamení zvěrokruhu odhalí, jaký bude váš partner ve vztahu

3. Poslouchejte, co říká

Možná si myslíte, že nasloucháte, ale až příliš mnoho vztahů zkrachovalo na tom, že se jeden z partnerů snažil tomu druhému něco říct – a on ve skutečnosti neposlouchal. Dávejte pozor, co partner říká, a nedívejte se u toho na televizi či nekrmte dítě. Soustřeďte se, co vám chce říct. Opačný přístup naznačuje nedostatek respektu a váš partner si toho pochopitelně všimne, úplně stejně jako si všimnete vy, když vás neposlouchá. Vyhraďte si čas jen sami pro sebe a opravdu ho prožijte spolu, bez dalšího rozptylování.