4. ledna 2019
Rozvalil se na gauč, do ruky bere tablet nebo mobil a zívá. Ten scénář dobře znáte. Do dvaceti minut „vytuhne“ a vzbudí se až ráno. Nic nepomáhá, ani to, když se k němu jemně přitulíte, což vždycky spolehlivě zabíralo. Co se děje?

Napadají vás ty nejkatastrofičtější scénáře. Někoho má! Nebo jsem se mu okoukala? Jsem už stará? Ano, něco z toho klidně může být pravda. Ale nemusí! Důvody jeho nechuti k milování mohou být úplně jiné.

1. Příliš jemný

Ve dvacátém století se muži sbližovali se ženami především přes postel. Dnes, ve století jednadvacátém, je situace trošku jiná. Přibývá metrosexuálů, muži se nebojí být jemnější a ukázat své ženské stránky.

„Do Jiřího jsem ze zamilovala vlastně na první pohled,“ vypráví Hanka. „Seděli jsme spolu v kavárně snad čtyři hodiny a povídali a povídali a povídali. Pak jsme se začali pravidelně scházet, bylo to úžasné napojení, drželi jsme se za ruce, objímali, hladili, ale dál jsme se nedostali. Byla jsem z toho zpočátku zmatená a nesvá. Když ‚k tomu‘ po dvou měsících přece jen došlo, byla jsem trošku zklamaná. Celé to bylo takové vlažné. Jsme k sobě otevření, tak jsme to rozebírali a vyšlo najevo, že Jiří dává přednost jemnému ‚napojení‘ na ženy. Rád je hladí, líbá, mazlí se s nimi, povídá si. Jeho předchozí vztah zkrachoval právě na rozdílnosti sexuální chuti – jeho tehdejší partnerka vyžadovala sex častěji a intenzivněji, což mu nevyhovovalo. Myslím, že když si partneři na rovinu hned ze začátku vztahu přiznají, jak to se sexuálním apetytem mají, předejde se mnoha zklamáním a nedorozuměním.“

2. Dieta a pohyb

Úpadek mužského libida je podle novodobých studií dán i nezdravým životním stylem. Stres, špatné jídlo a nedostatek pohybu vede k úbytku energie, takže sofa nakonec čím dál častěji vítězí nad vaším novým prádélkem.

Zkuste nenápadně změnit jeho jídelníček – vitamin B z celozrnných potravin, libové hovězí a vajíčka mají blahodárný vliv na tok mužské sexuální energie. Cvičení zase funguje jako „přírodní“ viagra – nastartuje krevní oběh a tlak, což se pozitivně odrazí na jeho erekci.

3. Stárne

On byl na svém sexuálním vrcholu v letech plnoletosti. Pak se u mužů libido snižuje.

Embed from Getty Images

4. Cítí se nesvůj

Průměrný muž má čtyřicetkrát více testosteronu než průměrná žena, takže není pochyb, že sexuální touha mužů je od přirozenosti vyšší. Jenže existuje hodně faktorů, které na jeho libido neblaze útočí – zdánlivě drobné události, neúspěchy v práci nebo dokonce prohra jeho oblíbeného fotbalové týmu může značně libido oslabit.

5. Neumí číst vaše myšlenky

Jak může vědět, že chcete víc sexu než on? Nebojte se otevřeného rozhovoru. Řekněte mu, že vám sex chybí, že máte obavy, že s vaším vztahem není něco v pořádku. Dejte mu čas a buďte trpělivá.

6. Je unavený

Ten nejprozaičtější, leč dle výzkumu nejčastější důvod, proč se mu nechce. Muž není stroj, ale živá bytost. Máte-li doma workoholika, zkuste ho vytáhnout aspoň na čtrnáctidenní dovolenou. Pak uvidíte…