12. února 2018
Povýšila jste, stěhujete se k příteli, někdo se vdává? Tyhle dny můžou vaším vztahem buď pořádně zamávat, nebo ho posílit! Čtěte, jak se prošachovat k té druhé možnosti.

Některé dny jsou pro budoucnost vztahu obzvlášť důležité. Když nastanou, měla byste zpozornět a jednat s nejvyšší opatrností! Tyto okamžiky totiž můžou vaši lásku zpevnit jako ocelové výztuže – nebo ji úplně zazdít. V těchto dnech s velkým D se vám v životě obvykle něco mění, něco oslavujete nebo řešíte společnou budoucnost. „Málem jsme se s Lubošem rozešli v den, kdy jsme podepsali hypotéku na byt,“ potvrzuje pětadvacetiletá barmanka Monika. „Místo abychom měli radost, oba jsme najednou děsně znervózněli. Došlo nám, že dlužíme obrovský balík peněz, a hlavně – že máme hypotéku dohromady, a tudíž už se nemůžeme jen tak rozejít. Celou cestu z banky jsme na sebe štěkali a vrčeli. Nakonec jsme se na ulici příšerně pohádali, protože já chtěla obědvat v restauraci, zatímco Luboš trval na párku v rohlíku ze stánku, protože ,teď musíme šetřit’. Jak jsme měli vztek, začali jsme vytahovat staré problémy. Vyčetl mi, že jsem na začátku našeho vztahu chodila měsíc současně s ním a se svým bývalým. Já na něho zařvala, že jestli mi to ani po pěti letech nedokáže odpustit, můžeme se taky klidně rozejít. Naštěstí jsme se ještě ten den usmířili. Oběma nám došlo, že za všechno může stres.“ Podobná krize hrozí každému páru. Stačí, když v některý krizový den uděláte chybu, která se pak těžko napravuje. Rozpoznejte nejnebezpečnější okamžiky, a až přijdou, upevněte si vztah tou správnou taktikou.

Rizikový den č. 1 – Stěhujete se dohromady

Možná si myslíte, že o svém drahém víte úplně všechno. Jenže pokud s ním ještě nesdílíte byt, není to zdaleka pravda. I tak pro vás může v leckterém ohledu schovávat víc tajemství než tajemný hrad v Karpatech. Jasně, užili jste si mraky společných víkendů a na dovolené jste se ani jednou nepohádali. Jenže týdenní pobyt v krkonošské horské chatě nemá s reálným životem nic společného. Dokud se spolu nevrhnete do každodenního života, nemůžete s jistotou vědět, jestli se k sobě vážně tak skvěle hodíte.

„Strašně jsem se těšila, až u mě Marek konečně začne bydlet,“ přiznává třiadvacetiletá účetní Barbora. „Jenže když mi dennodenně lepil na jídelním stole modely letadel a zapatlal skoro celý byt od lepidla, moje nadšení opadlo. Pak jsem jednou přišla domů a zjistila, že naskládal všechny moje knihy do krabic a na police si pyšně vystavil ty svoje výrobky. V tu chvíli jsem si pomyslela: ,S tímhle chlapem se nemůžu v životě snést!’”

Embed from Getty Images

Psychologové potvrzují, že den, kdy se stěhujete dohromady, představuje jeden z nejkrizovějších v celém vašem vztahu. Oba si uvědomujete, že ztrácíte obrovský kus svobody. V ideálním případě byste měli začínat společný život na neutrálním místě, kde předtím ani jeden z vás nebydlel. Zkuste se dohodnout, že oba pustíte své podnájmy a vezmete si jeden společný, nebo vyměníte své dva byty za jeden větší. Pokud se k vám drahý stěhuje, mějte na paměti, že i on přichází o kus soukromí a nezávislosti. Nechtějte o všem rozhodovat jen proto, že byt patří vám. Jednou spolu bydlíte, tak byste se měli shodnout na kompromisech, které vyhovují oběma.