14. července 2017
Ze všeho nejdůležitější je pro něj pocit moci a jeho vlastní zisk. K tomu ale neváhá využít ani tu nejbližší bytost – vás! Michaela Klevisová zjišťovala, jak se před bezcitným prospěchářem ochráníte.

Když Veronika poznala Petra, líbilo se jí, že je sebejistý a cílevědomý. „Působil jako chlap, který dostane všechno, co si umane,“ vybavuje si Veronika. Jenže brzy se ukázalo, že si její milý jde za svým, a to bez ohledu na ostatní: „Jednou třeba hodil svůj průšvih na kolegu. Vyhodili ho, zatímco můj přítel se upřímně radoval a vůbec neměl výčitky.“ Ovšem k ní se zpočátku choval galantně a ochranitelsky, a tak nad podobnými projevy necitelnosti přivírala oči. Teprve když spolu začali žít, ztratil zábrany.

„Běžně utrácel moje peníze – a nevracel. Když mi rodiče dali ke třicetinám obálku s patnácti tisíci, peníze mi prostě sebral a koupil si počítač. Nebo z mojí mámy vytáhl vzácnou vázu, kterou měla po předcích, že prý se mu moc líbí. Dala mu ji, okamžitě šel tu věc prodat a ještě se smál, jak je máma naivní!“

K rozchodu se Veronika rozhoupala až po téměř dvou letech. Na památku jí ale zůstal úvěr napsaný na její jméno, který si Petr chtěl vzít, aby za půjčené peníze mohli vyrazit na drahou dovolenou. Pro osobnost Petrova typu mají psychologové výstižné pojmenování: Predátor. Čím se vyznačuje? K životu potřebuje mít pocit moci nad ostatními. Věčně proto číhá, jak by mohl své okolí využít. A je mu přitom úplně jedno, jak se jeho oběti cítí.

Čtěte také: Typy mužů, kteří dokáží ženu ZNIČIT

„Predátoři nás vnímají buď jako příležitosti, nebo jako překážky na cestě k uspokojení svých potřeb,“ vysvětluje specialista na povahové rysy pachatelů trestných činů a odborník na neverbální komunikaci Joe Navarro v knize Nebezpečné osobnosti (vydala Grada). Možná si myslíte, že takového necitu byste poznala při seznámení a držela byste se od něj v bezpečné vzdálenosti. Jenže tihle zloduši se často umějí velmi dobře maskovat!