7. června 2017
Jak nám přibývají léta, udržování starých přátelství a navazování nových začíná být čím dál těžší. Co s tím?

Občas to vypadá, že najít si kamarády v pěti letech bylo o hodně jednodušší než teď. Stačilo někoho pozvat na oslavu narozenin a hned z toho bylo přátelství na život a na smrt. Dospělost často znamená pro stará přátelství zatěžkávací zkoušku – a navazování vztahů s novými kamarády také není samozřejmost. Ale všechno může být i jinak. Jen musíme zkrátka postupovat při řešení problémů s přátelstvím o něco racionálněji a také být o dost tolerantnější. Kamarádky k životu přece potřebujeme! Proto by se vám náš návod, jak si je udržet či ještě získat nové, mohl rozhodně hodit.

Věřte na návraty

Máme tendenci vybírat si přátele, kteří se nám v něčem podobají. Zvlášť u ­dlouhodobých přátelství ale nastává problém, že se můžete časem jeden druhému vzdalovat, a mít tak stále méně a méně společného. Na přátelství je ale třeba nahlížet jako na kontinuální proces: někdy jste na stejné vlně, jindy ne, ale blízkost se dá obnovit. Má to i tu výhodu, že čím víc se od sebe postupem času lišíte, tím víc nových zkušeností můžete získat. Pokud ovšem dokážete tyto rozdíly přijmout.

NÁŠ TIP: Může být váš partner zároveň váš nejlepší kamarád?

„Čím různorodější a pestřejší je naše okolí, tím přínosnější pro nás je a tím víc příležitostí nám nabízí,“ tvrdí klinická psycholožka Judith Sillsová. Důležité je pokusit se předejít konfliktům tím, že budeme upřímně mluvit o svých pocitech. Pokud vás kamarádka nepozvala na oslavu svých narozenin, dejte jí najevo, že jste naštvaná, ale připusťte, že k tomu mohla mít své důvody: možná je to jen rodinná oslava nebo si třeba myslí, že byste se mezi jejími kolegy z práce necítila dobře. Zkuste myslet dopředu – vaše kamarádka právě porodila dítě a přátelé jsou pro ni najednou na druhé koleji. Nezatracujte ji! Až se děti narodí vám, také budete potřebovat její pochopení a účast a pak budete jen ráda, když vám oplatí stejnou mincí. Ceňte si rozdílů, lidé jsou díky nim zajímavější. A neopouštějte přátele jen proto, že jste si momentálně přestali být blízcí, věci se mění a je pravděpodobné, že i na vaše přátelství čeká comeback.

Musíte spolu s partnerem akceptovat i jeho přátele? Odpověď na následující straně…