7. června 2017
Pořád slyšíme, že polovina manželství se rozvádí, protiklady se přitahují a po narození dítěte se vám může vztah rozpadnout. Ale je to vůbec pravda? Vy tomu věříte?

Psychologie je už z podstaty věci obor plný různých mýtů. O vztahy se zajímá snad každý, protože se jich všichni nějak účastníme a jsme tedy dobře obeznámeni s jejich fungováním. Existuje ale pár věcí, které jsou obecně přijímány jako fakt, aniž by k tomu byl (s přihlédnutím ke statistikám a nejrůznějším studiím) jediný důvod. Pátrat proč je asi zbytečné, raději se jim pojďme postavit čelem a konečně se s těmito bludy vypořádat. Nebo si také myslíte, že když to říká každý druhý, musí to přece být pravda?

1. Polovina manželství končí rozvodem

Často zmiňovaná statistika, která dovede znervóznit každou nevěstu před cestou k oltáři. Ve skutečnosti to ale není pravda. Je sice fakt, že když se podíváte na statistiku rozvodovosti v mnoha západních zemích, odpovídá počet rozvodů zhruba polovině počtu svateb. Musíte ale vzít v úvahu další okolnosti. Jednak to nejsou všechno ti samí lidé, kteří by se vzali a hned zase rozváděli. Množství čerstvě rozvedených se průběžně spíš blíží deseti než padesáti procentům. Pravděpodobnost, že se rozvedete, je dále dána i vaším věkem – čím méně je vám v době svatby, tím více hrozí možnost rozvodu. Takže obrovské množství rozvodů mají každoročně na svědomí mladí lidé (dá se říct, že pokud je vám přes 25 let, máte o polovinu vyšší šanci, že vám manželství vydrží). Ale hlavně: pokud se někdo už jednou rozvedl, existuje velká pravděpodobnost, že to udělá znovu. Značnou část z těch 50 % rozvedených manželství tvoří „recidivisté“, tedy lidé, kteří se nerozvádějí poprvé. Takže pokud je vám přes 25 a ještě jste nebyla rozvedená, je pravděpodobnost, že se rozvádět budete, ve skutečnosti o hodně nižší než padesát procent.

Čtěte také: Jaký mají muži vztah k sexu a lásce podle znamení zvěrokruhu