19. května 2017
Vědci vyzkoumali, že věk matky má přímý vliv na inteligenci dítěte!

Řešíte, v kolika letech je dobré si založit rodinu? To je dobře, protože vědci teď vyzkoumali, že vliv věku matky při narození potomků je na jejich vývoj velmi velký. 

Jako u většiny věcí v životě platí i zde „zlatá střední cesta“. Pokud toužíte po maximalizaci inteligence, neměla byste mít dítě ani příliš brzy, ani pozdě. Podle vědců z London School of Economic je ideální věk okolo třiceti let. Jak víme, že je tohle číslo relevantní? Výzkumníci zkoumali velmi velký vzorek britských dětí. Konkrétně přes 18 tisíc! To je na výzkum opravdu velké číslo a statistika už je tak dost vypovídající. Nejinteligentnější děti měly rodičky, kterým bylo okolo 30 let.

Čtěte také: Jaké bude vaše dítě podle znamení?

Děti, jejichž matkám bylo při narození +/- 30 let v inteligenčních testech dosáhly vyššího skóre než děti, které se narodily matkám okolo dvacítky, či těsně před čtyřicítkou. 

Pokud si myslíte, že jde čistě o genetický vliv, vzhledem k opotřebování buněk, pak jste vedle. Velkou roli hraje samotná výchova. Výsledky souvisí převážně s tím, že třicátnice mají vyzrálejší vztahy než dvacátnice a jejich těhotenství je často plánované. Podle toho pak vypadá i výchova (nelze paušalizovat!). Matky, které rodí extrémně pozdě, nemají už třeba tolik energie a trpělivosti, takže ani jejich výchova není úplně ideální. Ženy okolo třicítky už jsou vyzrálé a zároveň mají dostatek energie na to, aby svým dětem dopřály dost kreativního vyžití a pohybu.