9. dubna 2017
Proč někomu vztah vydrží a jinému ne? To tajemství je vlastně úplně prosté. Stačí se vyhnout několika zlozvykům...

Začněme krátkým přehledem toho, co je pro vztah prospěšné.

Následující chování podle výzkumů vede ke šťastnému vztahu:

1.  Zkoušejte společně nové věci.
2.  Chovejte se k sobě s úctou: proste a děkujte si.
3.  Ptejte se (s opravdovým zájmem): „Jak ses dneska měl?“
4.  Smiřte se s tím, že se lidé hádají. Nepanikařte, když se vám to občas přihodí.
5.  Cvičte spolu. Ano, vážně: spokojení lidé spolu chodí do tělocvičny nebo běhají.
6.  Naslouchejte si. To neznamená jen čekat, kdy na vás přijde řada s mluvením!
7.  Mějte vlastní zájmy, buďte občas každý zvlášť.

Spokojenost vašeho soužití je založena stejně tak na tom, že se snažíte něco dělat, jako na tom, že si chování, které nikdy k ničemu dobrému nevede, raději odpustíte. O co přesně jde?

Nevyžadujte rovnost

V moderním vztahu se tak nějak předpokládá, že oba partneři si své povinnosti dělí přesně napůl, není-liž pravda? Právě jste strávila celé odpoledne rozvážením na kroužky, možná tedy automaticky předpokládáte, že partner uvařil večeři… Omyl! Spokojení partneři vědí, že takhle to v životě nechodí. „Pro měření štěstí v manželství neexistuje žádná škála,“ tvrdí psycholog Les Parrott, autor knihy Zachraňte své manželství dřív, než se vezmete. Podle jeho názoru lidé ve šťastném partnerství „chtějí jeden pro druhého to nejlepší a uvědomují si, že sledovat skóre nebo za všech okolností vyžadovat dělení 50/50 nikomu štěstí nepřinese. Jak shrnují profesionálové, vše půl na půl ve vztazích nefunguje, protože nejsme zlomky. Jsme lidé a jsme celí.“
Takže co s tím? Přestaňte sčítat a dělit. Každý máme dobré a špatné dny a ve vztahu nikdo nikomu nic „nedluží“. Mějte na paměti, že jsou si všichni lidé přirozeně rovni, a partneři zvlášť. Stačí se chovat podle svého nejlepšího svědomí, nebát se říct si o pomoc a věřit, že to nakonec vyjde tak nějak napůl (protože v kvalitních vztazích to tak skutečně dopadá).

Co dalšího byste neměli ve vztahu nikdy dělat?