24. února 2017
Stydíme se o tom mluvit a často se stydíme na to i jen pomyslet. Přitom řešení nemusí být nijak složité. Co dělat, když se v intimních partiích vyskytne nějaký problém, nevypadají nebo nefungují tak, jak by měly?

Je absurdní, že se v jed­nadvacátém století tolik žen staví k problémům intim­ních partií jako k něčemu, o čem se nesluší mluvit. Přitom stejně jako ostatní části těla i ony stárnou, opotřebovávají se a navíc jsou v průběhu času vystavené tak obrovským zátěžovým zkouškám, jako je těhotenství, porod, menopauza. Navíc stejně jako u všech zdravotních problémů i v tomto případě platí, že čím dříve vyhledáte odbornou ­pomoc, tím větší je pravděpodobnost úspěšné nápravy a tím lépe pro vás. Takže co můžete dělat, když…

Nemáte prožitek ze sexu

„Můj první porod byl překotný a strašně jsem se uvnitř potrhala. Šití trvalo déle než samotný porod a ještě dva týdny po porodu jsem se nemohla posadit. Předpokládala jsem, že až se poporodní zranění zahojí, bude vše jako dřív. Jenže náš sexuální život se bohužel výrazně zhoršil. Poměrně dlouho mě to bolelo, a když jsem ­porodila podruhé, přidal se k tomu pocit, jako kdybych tam dole byla moc široká… Už si stěžoval i manžel, že při sexu necítí to, co dřív,“ svěřuje se pětatřicetiletá Nela.

Gynekologové se shodují na tom, že v těchto případech, kdy povolené poševní svaly skutečně citelně ztrp­čují život, je často jediným řešením podstoupit plastiku vaginy. Chirurg při ní zúží poševní vchod nebo jakoby „přitáhne“ pochvu po celé délce a vrátí jí původní tvar. Tím se zvýší sexuální prožitek nejen pro vašeho partnera, ale i pro vás. Další mož­ností je plastika hráze (tedy perineoplastika), kdy lékař odstraní nerovnosti nebo přílišné uvolnění hráze, které někdy vzniká v důsledku jejího nástřihu či natržení při porodu. V tomto případě máte paradoxně lepší výchozí situaci v případě, že jste absolvovala nástřih hráze (byť i špatně sešitý), protože chirurg může „střihnout“ do jizvy a znovu ji sešít. Při potrhání hráze vzniká řada trhlinek a náprava může být složitější.

Méně invazivní metodou, prostřednictvím níž si můžete nechat poch­vu zúžit, a tak zintenzivnit své prožitky při sexu, je použití laseru. Jeho působením dojde ke zpevnění a zúžení pochvy, aniž byste přitom musela ­absolvovat celkovou anestezii nebo byla nutná hospitalizace.

Kolik to stojí: Za plastiku hráze zaplatíte u plastického chirurga na soukromé klinice od deseti do třiceti tisíc. Vaginoplastika, pokud k ní nejsou zdravotní důvody (a tedy nepodílí se na ní pojišťovna), vyjde od pětadva­ceti tisíc výš. Za zpevnění vnitřního ženského genitálu laserem si účtuje např. klinika Asklepion 7900 Kč.