14. února 2017
Nenechávejte hovory o sexu až na období puberty, kdy se stydí děti a často i rodiče. Takže nechoďte kolem horké kaše a pusťte se do toho!

„Osvědčilo se mi na přímý dotaz dítěte odpovědět přímo. Nemá smysl téma nějak „okecávat“ a chodit kolem horké kaše. Pro všechny strany je upřímnost lepší a jednodušší. Pokud neumíte dítěti na záludnou otázku odpovědět, stačí říct – nejsem si úplně jistý, půjdeme spolu najít odpověď do knížky nebo na internet,“ radí zkušená maminka 4 dětí a majitelka Baby Clubu Juklík Štěpánka Štrougalová.

Pohlavní orgány pojmenujte

Razí se teorie, že vagína je vagína a penis je penis. Také pro koleno, oko či játra nehledáte jiné označení. Ale některým rodičům vyhovují více zdrobněliny a pojmenování nelatinskými názvy. Někdo prostě cítí, že k malým dětem zdrobněliny patří, a postupně, s přibývajícím věkem se mění. A nestyďte se děti upozornit i na hanlivé označení. Je dobré, aby věděly, že sprostá slova existují, ale že vůbec není pěkné, když se používají.

Knížky jsou skvělá pomůcka už pro předškoláky

Můžete začít hned u prvních obrázkových. Slovník volte přiměřeně věku. Vždyť na téma, jak rodí zaječice své malé zajíčky, vznikl i samostatný díl Večerníčk: Krtek a maminka…