9. února 2017
Pokud se ve vztahu chováte panovačně, jako byste své lásce dala polibek smrti. Chlapy štve, když je milovaná sekýruje – ale jen v určitých chvílích.

Většina chlapů se naježí, když je někdo začne komandovat. „Dokud jsme spolu jen chodili, byla Bára milá. Jakmile jsem si ji ale nastěhoval do bytu, začala velet a štěkat na mě příkazy, jak má naše domácnost vypadat,“ stěžuje si šestadvacetiletý programátor Honza.

„Já jsem čekal nekonečný sex a pohodu, zatímco ona se proměnila v podivnou fúrii. Nesnáším, když se mě někdo snaží ovládat a manipulovat mnou. Když jsem ji upozornil, že si mě plete s domácím robotem, vůbec nepochopila, co to reklamuju. Její matka přece taky píše otci seznamy úkolů a večer kontroluje, jak co splnil! Z toho vztahu jsem rychle vycouval.“

Podle vztahových expertů ale existují situace, kdy chlapi vysloveně uvítají, když jim nadiktujete řešení a povedete je. A to tehdy, pokud projednávaná oblast vůbec není jeho parketa a on se v ní ztrácí jako jezevec v supermarketu.

„Muži jsou zvyklí řešit problémy, a když si nevědí někdy rady, cítí se bezmocně a nepříjemně,“ uvádí americká psycholožka Carol Bruess ve své knize What Happy Couples Do. Když vstoupíte na scénu s jasnými požadavky a instrukcemi, zmobilizujete v něm jeho vlastní schopnosti, díky nimž potíž celkem kompetentně vyřeší. Tady je pár příkladů, kdy se vám trochu panovačnosti zatraceně vyplatí.