14. ledna 2017
Na začátku to vypadalo skvěle, ale po pár týdnech či měsících je najednou všechno jinak a vypadá to spíš na rozchod. Proč i idylické vztahy končí zlomeným srdcem?

Skoro všechny vztahy začínají nadějně. Vzdychání, sucho v ústech, zrychlený tep, když ho spatříte. Přesto mnohé moc slavně nedopadnou. Jistě, vztahy budou končit krachem tak dlouho, dokud nenajdete ten jeden výjimečný. Máte-li ale pocit, že jste uvízla v kolotoči nezdarů, ze kterého nedokážete vyskočit, je docela dobře možné, že se dopouštíte některého z klasických vztahových přešlapů. Představíme vám ty nejzásadnější a vy si je prosím prostudujte. Vaše šance na úspěch se tím rapidně zvýší.

1. Vaše (nebo jeho) pravé já vyjde najevo

Kolikrát už jste vzdychala, že na začátku vám pořád kupoval kytky nebo že dřív býval tak milý a starostlivý? Problém je v tom, že když potkáte někoho nového, chová se v prvních týdnech pochopitelně úplně jinak, než se bude projevovat o pár měsíců později. „Obecně lze říct, že opravdu někoho poznat trvá zhruba půl roku,“ uvádí psycholog Bob Steller. „Znamená to poznat všechny stránky jeho osobnosti.“ Partnera ve skutečnosti neznáte (a on nezná vás), navíc se ze začátku usilovně snaží na vás udělat dojem – taková kombinace může skončit tím, že zničehonic budete překvapená, do koho jste se to vlastně zakoukala. Čekat, že váš drahý bude stejný jako na začátku, je dost naivní – copak jste se sama nesnažila působit na prvním rande co nejlíp? A vydrželo vám to?

2. Láska na dálku

Vzdálenost může být jak emoční, tak fyzická. „Žít vedle partnera, který je od vás citově vzdálený, je frustrující,“ říká Steller, „a právě proto je zásadní nepřestávat komunikovat.“ Pokud nejste vy ani on ochotni citově se otevřít, nejste zkrátka na hlubší vztah zatím připraveni a nebude to fungovat. Mluvte spolu a neskrývejte své pravé city, jen tak vám to může vyjít. Co se týče vzdálenosti fyzické, není nepřekonatelná, ale musíte k sobě mít citově blízko díky otevřené komunikaci. Pak má váš vztah naději.

3. Nejste k němu upřímná

Rozumí se samo sebou, že svému potenciálnímu partnerovi byste neměla vyloženě lhát. Přesto kupodivu mnohé z nás tohle dělají. Jednou předstíráte, že vám vůbec nevadí, jak celý víkend koukal na fotbal, pak tvrdíte, že taky máte chuť na červené víno, i když byste si raději dala koktejl. Tyhle drobné lži se sčítají a vytvářejí podhoubí nedůvěry. Raději buďte hned od začátku tak upřímná, jak to jen jde, vyhnete se tím nebezpečí, že budete později označena za lhářku nebo že dalších třicet let strávíte pravidelným sledováním fotbalu.