20. prosince 2018
Většina žen by se na jejich seznamu shodla – věci, které nás na mužích štvou nebo mrzí, ale vůbec nejdou změnit. Čím to? Vysvětlení je prosté. Muži za ně totiž nemůžou!

Možná se vám zdá, že to dělá schválně, nemusí to být pravda. Tím samozřejmě netvrdíme, že musíte akceptovat, když se partner po sexu odvalí na druhý bok a začne hlasitě chrápat, než napočítáte do pěti. Nebo že obdivně hvízdá na ulici, jakmile se kolem provlní jakákoliv sukně.

Na druhou stranu je dobré vědět, jak příroda muže naprogramovala. Snáz potom pochopíte, že některé modely chování mají zakódovány geneticky a bojuje se jim s nimi jen složitě, nebo ještě spíš – že považují své chování za naprosto přirozené a hrozně se diví, že vy si nemyslíte totéž. Takže… Nedělá to natruc nebo se špatnými úmysly, když:

1. Lhal na první schůzce (i potom)

Lhaní je možná silné slovo – zpětně si vybavujete, že přeháněl. Tvrdil vám například, že čte, a vy jste pak u něj doma uviděla v knihovně pět zoufale zaprášených svazků hokejové ročenky.

Podle odborných studií výrazně přehání během prvních schůzek celá třetina mužů. Je to přirozené samčí chování, kterým se na sebe snaží upoutat pozornost vyhlédnuté partnerky. Ani později ve vztahu to však se vztahem ke lži není mezi muži a ženami vyrovnané. Muži lžou častěji, ale jejich pohnutky podle průzkumu britského Science Museum nejsou tak zavrženíhodné, jak si možná občas myslíte.

Ačkoliv to zní neuvěřitelně, tři čtvrtiny mužských lží souvisejí s tím, že partnerce nechtějí přidělat starosti. „Lhaní je dost možná nutnou součástí mezilidských vztahů,“ poznamenala o výsledcích průzkumu jeho vedoucí Katie Maggs.

Embed from Getty Images

Pro zajímavost deset nejpopulárnějších mužských lží:

✓ Ne, moc jsem toho nevypil.
✓ Nic se neděje, jsem v pořádku.
✓ Neměl jsem signál.
✓ Ne, opravdu to nebylo drahé.
✓ Už jsem na cestě.
✓ Trčím v zácpě.
✓ Ne, tvůj zadek v tom nevypadá moc velký.
✓ Je mi líto, že jsem zmeškal tvůj hovor.
✓ Ty jsi zhubla.
✓ Tuhle věc jsem si vždycky přál.

Kdy už je to příliš: Pokud získáte pocit, že lži prostupují celým vaším partnerským životem a netýkají se pouze ‚nevinných‘ záležitostí, ale naprosto zásadních věcí. Například toho, kde se partner pohybuje celé hodiny, kam mizí peníze, jakou vykonává práci, minulosti apod.

BUDE VÁS BAVIT: Jak to dopadá, když vám radí chlap