12. března 2018
Návštěva manželské poradny není tak příšerná zkušenost, jak by se mohlo leckomu zdát. Opravdu ji potřebujete? Vybrali jsme pět situací, kdy byste se nad ní měla alespoň zamyslet…

Vztahová terapie, partnerská poradna, analýza vztahu. Ať tomu říkáme jakkoli, nutnost vyhledat odborníka, který by nám pomohl s partnerským vztahem, leckomu nahání husí kůži. K doktorovi se přece chodí, když něco nefunguje, ne? Většina expertů ovšem tvrdí, že odborná pomoc může být navýsost užitečná pro téměř každý vztah. V jaké situaci je tedy záhodno vyrazit za odborníkem?

Kdy jít do poradny

V oblasti řešení vztahových záležitostí existuje jeden klíčový moment, a tím je komunikace. Je jedno, jestli rozebíráte dovolenkovou destinaci nebo podmínky rozvodu – úspěch toho či onoho závisí hlavně na komunikaci. Hlavním úkolem terapeuta je navodit atmosféru efektivní komunikace mezi vámi dvěma, abyste lépe zvládli situaci sami vyřešit (terapeuti bohužel neřeší nic za vás). „V mnoha případech slýchám, že ten a ten musí něco říkat tisíckrát a zvyšovat hlas nebo že se někdo dostává do defenzivy,“ říká psycholog Franklin Porter. „Terapeut však dokáže vést každého klienta tak, aby dokázal naslouchat partnerovi s čistou hlavou.“
K poradci můžete zajít jen tak, jako chodíte pravidelně s autem na prohlídku k mechanikovi. Většina z nás však něco takového podnikne teprve ve chvíli, kdy nastane potřeba řešit konkrétní problém. Některé potíže jsou samozřejmě závažnější než jiné, většina expertů se však shodne, že existují obecné situace, kdy je návštěva odborníka žádoucí.

1. Při rozchodu

Začněme se skutečně pořádným malérem. Pokud s partnerem dospějete k závěru, že chcete se vztahem skoncovat, návštěva poradce v mnohém pomůže. „Párová terapie se nemusí týkat jen záchrany vztahu, může řešit také jeho bezbolestné ukončení. Obzvláště důležité je to v situaci, kdy jsou ve hře děti,“ říká Porter. Kvalitní terapeut vám pomůže s rozhodnutím, zda jde nebo nejde o to nejlepší řešení. Nesoudí vás, pomáhá jen moderovat diskusi o různých detailech, jako kdo zůstane ve společném bytě, jak se budete dělit o péči a podobně. Díky tomu se nebudete donekonečna přetahovat a pravděpodobně ušetříte hromadu peněz za advokáty.

2. Když někdo podvádí

Další velký problém. Pokud se ve vztahu objeví nevěra, často začnou vztahové problémy pořádně vřít. „Návštěva terapeuta může do jisté míry zklidnit vyhrocené emoce a dodat celému dost možná chaoticky probíhajícímu procesu řád a stabilitu,“ říká Kerner. Poradce vám pomůže pochopit, že nevěra není jen záležitost jednoho člověka, ale že je symptomem problémů ve vztahu jako takovém. Díky tomu uvidíte věci v širším kontextu. Jako v předchozím bodě vám také pomůže uvědomit si, zda stojí za to vztah zachovat, nebo zda je lepší začít co nejklidněji pracovat na rozchodu.

Embed from Getty Images

3. Když jde o peníze

Finanční otázky dovedou být velmi ožehavé téma. Starat se o vlastní finanční záležitosti a ekonomické priority je složité už samo o sobě, ale snažit se dohodnout o této oblasti ještě s někým dalším, to může být značné utrpení. O penězích se prostě můžeme hádat donekonečna. „Každý z nás zachází s penězi jinak, a často velmi emocionálně,“ říká Kerner. Náš vztah k penězům je úzce spojen s naší osobní historií a výchovou. Terapeut představuje neutrální stranu, která vám pomůže mnohem efektivněji si přiznat vlastní obavy a starosti a vzájemně se s partnerem pochopit. Znamená to, že mnohem pravděpodobněji dojdete společně k dohodě o finančních prioritách.

4. Když to v sexu neklape

Ano, sex může stát za vznikem i rozpadem vztahu, a přesto dodnes spousta párů nedokáže otevřeně hovořit o tom, co by se podle nich mělo dít za dveřmi jejich ložnice. Obzvláště to pak platí ve chvíli, kdy nastane nějaký problém. „Dobrý terapeut dokáže rozproudit konverzaci a najít vhodnou formu, která bude při rozhovoru o dané záležitosti oběma partnerům vyhovovat,“ říká Kerner. Vše se tak významně usnadní a zařadí do kontextu. Ulehčí vám samotné vědomí, že na onu záležitost nejste sami – ať se jedná o četnost, nedostatek touhy, nebo třeba o nešikovnost. Vytáhnout takovéto problémy na světlo nebývá snadné, terapeut by vám však měl pomoci vyříkat si věci bez vzájemného obviňování a soustředit se na vyřešení problému namísto jeho skrývání kvůli potenciálně nepříjemným pocitům vašeho partnera.

5. Když se k něčemu schyluje

Prevence je vždycky lepší než řešení následků. Pro vztahy to platí jako pro cokoli jiného. Pokud vás čeká zásadní životní krok (od stěhování až po plánování rodičovství), je vhodné probrat ho v poradně. Preventivní vyhledání profesionála vás „může vybavit celou řadou nástrojů, jak se k sobě v budoucnu chovat, což vám může ušetřit pozdější návštěvu terapeuta, tentokrát již s vážným problémem“, doplňuje Kerner. Snadněji se zdolává hromádka hlíny než Mount Everest.
Pracovat na partnerském vztahu, na tom není nic divného. Pokud si svého vztahu ceníte, může vám dobrý terapeut jedině pomoci. Návštěva poradny může být právě tím okamžikem, který ze špatně fungujícího vztahu udělá vztah ideální.

On tam se mnou jít nechce!

Partner nechce o terapii ani slyšet? Těžko někoho nutit, ale neházejte flintu do žita a zkuste naše tipy!

● Místo a čas
Pozor na to, kde a jak myšlenku návštěvy terapeuta vyslovíte. Nedělejte to uprostřed hádky, vyčkejte, až se situace zklidní. Až budete oba v pohodě (budete mít zrovna „dobrý den“), řekněte mu, že vám na vašem vztahu záleží, a proto byste chtěla zajít za terapeutem.

● Nic není černobílé
Přiznejte, že za problémy můžete také vy sama. Partner by neměl dojít k názoru, že k terapeutovi ho taháte, protože za všechno může on. Neutíkejte před vlastními chybami, aby neměl pocit, že ho chcete vlákat do pasti.

● Rozptylte obavy
Pokud to jinak nejde, zkuste mu vysvětlit, v čem práce terapeuta spočívá. Zdůrazněte, že poradce nikoho nesoudí a nestraní nikomu z vás a že nebudete muset k odborníkovi docházet měsíce (ba ani týdny). Chcete svému vztahu pomoci, a proto je třeba něco změnit. Rozhodně tedy nejde o první krok směřující k rozchodu.