17. března 2016
Pánská ochrana pro bezpečný sex - kondom - je známá jako historie sama.

Kondom znali již pralidé. Dnešní podobu získal v 15. století

Ačkoliv dnes každý považuje kondom za přirozenou a samozřejmou záležitost, která umožňuje provozovat bezpečný sex, jeho cesta na výsluní nebyla vždy růžová. Kořeny kondomu sahají podle některých odborníků 12 až 15 tisíc let zpět, kdy ve francouzské oblasti Grotte de Combarelles byly nalezeny první jeskynní kresby s touto tématikou. Podobu, jakou známe dnes, jim vtiskla až epidemie syfilis na přelomu 15. a 16. století. Tehdy se začala používat pouzdra vyrobená z lněného plátna, která byla napuštěná olejem, anorganickou solí a medikamenty, které chránily před chorobami. Plátěná kapsa byla navíc vybavena šňůrkou pro připevnění na penis.

Tehdejší kondom však nebyl jednorázovou pomůckou, po dokončení aktu se vypral a mohl používat dál. Zatímco v 17. stoletím se kondomy začaly zhotovovat z ovčích střívek, v 19. století sloužil k výrobě prezervativů i drahý textil. Gumové elastické kondomy se začaly vyrábět od roku 1844. První latexové ochrany vznikly v roce 1880 a dodnes je po nich největší poptávka.

Kondomy mohou sex ozvláštnit i vylepšit

V současnosti existuje nepřeberné množství značek a druhů pánské ochrany. Najdeme mezi nimi například silné a tenké, barevné a průhledné, hladké nebo s dráždivými vroubky, lubrikované, ale i takové se zábavnými efekty. „Klasická forma sexu je sice stále populární, čím dál častěji ale lidé hledají zpestření. Nemusí se jednat o extrémní polohy nebo jiné netradiční varianty sexuálního aktu, nové zážitky přinášejí také zajímavé variace pánské ochrany. Velká poptávka je dnes po netradičních kondomech, po ultra tenkých kondomech, které zesilují prožitek, nebo po kondomech s výstupky, které intenzivněji dráždí ženu,” uvádí Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon.

Přestože si mnoho lidí spojuje kondomy s horším sexuálním prožitkem, opak je pravdou. „Díky kondomu si pár může užít delší a intenzivnější sex. Experimentování s kondomy různých tvarů, barev a povrchu je také zábavné a sexy,“ dodává Durčák.