6. prosince 2017
Ale bude! Tedy může být. Váš sexuální život vás neuspokojuje? Nevzdávejte se a najděte viníka. Co všechno vám sex může kazit?

Pro partnerský vztah je uspokojivý sexuální život důležitý. Chcete-li spolu vydržet v dokonalém souznění, musíte mezi sebou zachovat milenecký náboj – to je zkrátka fakt. Ovšem ani páry, které si pochvalují své souznění v posteli, nemají vyhráno a neměly by usnout na vavřínech. Stejně jako se vyvíjí a mění partnerský vztah, vyvíjí a mění se také partnerský sex.

Věčná žárlivost

Básník a spisovatel Robert Graves ve své básni Zemřel bych pro tebe píše: „Zemřel bych pro tebe, ty pro mě zas, tak zběsilá je naše žárlivost; a pokud máš má slova za lež chvil, rovnou mě zab, abych tě nezabil.“ O žárlivosti se často říká, že jde ruku v ruce s vášní a dokonce s láskou. Kdo nežárlí, ten prý nemiluje. To je ovšem nesmysl. Kdo nežárlí, beze všeho milovat může, a leckdy mnohem víc a silněji – jeho láska není majetnická a sobecká. A naopak žárlivost nerovná se láska. Pokud na vás někdo žárlí a tvrdí, že je to proto, že vás miluje, vůbec nemusí říkat pravdu. Může vás chtít jenom vlastnit a žárlí proto, že vás považuje na něco svého, za svůj majetek. Jak říká psycholožka Lenka Tichá, lidé si často pletou žárlivost s láskou, ovšem skutečně milovat prý znamená důvěřovat. „Žárlivost velmi úzce souvisí s důvěrou či naopak nedůvěrou. Jestliže na někoho žárlíme, neznamená to, že ho více milujeme, ale že mu ne zcela důvěřujeme. Partnerské vztahy by však – v ideálním případě – na důvěře založené být rozhodně měly.“ Mírná, ale skutečně jenom mírná žárlivost může v určitém smyslu sex zlepšit, protože nás nutí, abychom se více snažili a byli pro toho druhého přitažlivější. Velmi důležité však je, abychom si ji nechávali pro sebe a partnera jí neobtěžovali. A především abychom ji vždycky udrželi v mírné formě. Po několika prvních žárlivých scénách možná zažijete vášnivý sex, ale celkově je silná žárlivost zabijákem dobrého sexu a nakonec celého vztahu. Kromě toho vede silná, nezvladatelná žárlivost až k domácímu násilí, které může skončit tragicky. Vzpomeňte si, jak dopadla Othellova Desdemona nebo Carmen.

Embed from Getty Images