7. prosince 2015
Jste šťastně zadaná až na jeden detail: Jeho matka vám věčně zasahuje do života, a když se ohradíte, ještě se musíte omlouvat. Co to pro vás znamená? Ptala se Eva Pýchová.
1 / 2

Když se Američanka Helen zamiluje do charismatického Jacksona, ještě netuší, že brzy projde peklem. Tchyně si totiž myslí, že ji syn svatbou s „cizí ženou“ zradil. A zatímco Helen roste v břiše dítě, v hlavě budoucí babičky se rodí šílený plán… Výše uvedené řádky sice naznačují děj snímku Krevní pouto (v roce 1998 se v něm blýskla Gwyneth Paltrow), nicméně váš skutečný příběh se od něj zase až tak moc lišit nemusí. Možná se taky denně potýkáte s tchyninou ukřivděnou povahou, a přestože vám nejde přímo o život, bohatě stačí, že vám její citové vydírání nalomí psychiku.

Své o tom ví i třicátnice Petra: „Přestože měl Honza dávno po promoci, dobrou práci a vlastní byt, matka ho věčně kontrolovala. Volala klidně pětkrát denně v kteroukoliv dobu, jen aby mu povyprávěla, koho zrovna potkala u samoobsluhy, popřípadě si postěžovala, že jí nefunguje ovladač na televizi. Bylo jí jedno, že má zrovna obchodní jednání nebo relaxujeme na víkendovém pobytu.“ A kdykoliv se zkusil ohradit, urazila se: „Já už tě teda obtěžovat nebudu, no!“

Přitom neuplynulo ani čtyřiadvacet hodin a syna uzurpovala znovu: „Ty se ani neozveš, já vůbec nevím, co s tebou je!“ Taky vám (potenciální) příbuzná předhazuje, že pro ni s partnerem neděláte dost, nebo se mu (a tím pádem i vám) pořád míchá do života? Ze začátku jste její výpady mlčky tolerovala, chovala se vřele, jenomže ona vás nikdy nerespektovala, a tak jste zákonitě vybuchla? Nejste sama, 48 % Češek na webu cosmopolitan.cz uvedlo, že se do konfliktu s tchyní dostalo. „Případ, kdy se matka cítí zneuznaná, ukřivděná a obtížně snáší jakoukoliv neposlušnost od již dospělého dítěte, je opravdu vcelku častý. Mnohdy za ním stojí nenaplněné potřeby,“ potvrzuje Martina Frintová z pražské poradny Santea, seberozvijeni.cz.

„Taková žena se řídí heslem: Ideální matka se má pro své ratolesti obětovat. I když samu sebe programově zanedbává, vlastní touhy se snaží realizovat aspoň prostřednictvím dětí. Proto je má tendenci v dospělosti vést, manipulovat jimi. Shrnutě řečeno: Tyto ženy nežijí naplno svůj život a očekávají uznání a vděk. Pokud ho nemají, bolí je to, jsou ukřivděné a pociťují vztek,“ dodává odbornice přes duši.

1 / 2