28. listopadu 2015
Zapomněla jste na tampon nebo učuráváte při sexu? Nejste sama.

Asi už jste někdy narazila na nějaký gynekologický problém, se kterým vám bylo trapné vtrhnout do lékařské ordinace. Už při pomyšlení na dotyčnou patálii se červenáte. Nedá se ale nic dělat, situaci musíte řešit. Vysvětlíme vám, jak převezmete kontrolu nad zrádnými potížemi v podbřišku.

Trable s tamponem

Problém: Použila jste tampon a zapomněla jste ho v těle.

„Když jsem si uvědomila, že už týden nosím zapomenutý tampon, vyděsila jsem se k smrti,“ svěřuje se dvacetiletá studentka Monika. „S kamarádkami jsme šly do bazénu. Menstruace mi skončila den předtím, ale přesto jsem si pro jistotu vzala tampon a kvůli plavkám zasunula šňůrku. Jenomže pak jsem na něj úplně zapomněla. Až za týden mě začalo bolet břicho, jako bych měla zase dostat menstruaci, a přítel při sexu zjistil, že páchnu. Okamžitě mi došlo, co se stalo. Jenomže tím to teprve začalo. Honza zřejmě při sexu postrčil tampon hodně hluboko a já ho nemohla ani najít, natož vytáhnout. Celá roztřesená jsem utíkala na gynekologii. Když jsem doktorce vysvětlovala svůj problém, málem jsem se rozbrečela. Naštěstí byla chápavá a tampon vytáhla,“ dokončuje Monika.

Její případ přitom nepatří mezi výjimečné – a bohužel ani banální. Musíte ho okamžitě řešit. „Tampon je sestrojen tak, aby zachytával krev, čímž se zvětšuje jeho objem,“ vysvětluje  gynekoložka. „Krev přitom představuje živnou půdu pro mnohé bakterie, zvláště pro zlatého stafylokoka, který vyvolává toxický septický šok.“ Ten může nastat, pokud nosíte tampon déle než osm hodin. Mezi příznaky patří zvýšená teplota a zvracení. „Zapomenutý tampon naštěstí neznamená okamžitě toxický šok, ale vede k zánětu pochvy a bolestem v podbřišku. Doprovází je i nepříjemný zápach jakoby tlejícího masa. Zánět však může postoupit i na dělohu a vaječníky. Tehdy se objevují teploty,“ dodává lékařka. „Tampon se u lékaře musí z pochvy odstranit, absolvujete výplach dezinfekcí a užíváte antibiotika.“

Řešení: Když zjistíte, že ve vás vězí použitý tampon, lehněte si na záda a zkuste dvěma čistými prsty nahmatat ve vagině šňůrku. Pokud se vám to nedaří, stoupněte si a nohou se zapřete o záchodové prkénko nebo o židli a lovte. Pokuste se také přidřepnout a tampon vytlačit. Může vám pomoci i kapka lubrikantu – prsty vám lépe vklouznou do poševního otvoru. Než začnete lovit, uvolněte se. Čím více jste napjatá, tím víc se vám budou vaginální svaly smršťovat a tampon zadržovat. Jestli je i nadále v nedohlednu, ihned jděte za gynekologem. Stejných případů mívá mnohem víc, než si myslíte.