26. dubna 2015
Jak se od bývalého odstřihnout, když trosky vašeho vztahu pořád zůstávají na síti?

Klára a Petr se seznámili během svých studií v Londýně. Patřili do jedné party a zvykli si psát všechno na Facebook. „Po návratu domů jsme se nemohli shodnout, kde budeme žít,“ svěřuje se šestadvacetiletá žena.

„Petr si hned našel práci v Bratislavě, zatímco já chtěla zůstat v Praze. Hodně jsme to řešili společně s našimi přáteli na Facebooku. Nevadilo mi to, ale horší bylo, že kdykoli jsme se pohádali, on o tom podával na zdi hlášení. Jednou tam dokonce opsal esemesku, ve které jsem nadhodila téma rozchod. A když jsme se na něm opravdu dohodli, během pěti minut si změnil stav na nezadaný. Kamarádi se na mě sesypali ve chvíli, kdy jsem vůbec neměla náladu někomu něco vysvětlovat.“

V době sociálních médií probíhá rozchod jinak než dřív. Všichni totiž okamžitě všechno vědí. A co je ještě horší, přes společné přátele zůstáváte s bývalým dál v kontaktu! Dřív jste mohla za zpackaným vztahem prostě zabouchnout dveře a začít znovu dýchat. Jenomže teď na vás v monitoru číhají vaše fotky s ním… Co všechno můžete udělat, abyste se dál netrápila?

Podejte vysvětlení
Civilizovaný rozchod současnosti vypadá tak, že bývalí partneři ve stejnou chvíli zasednou k počítači a změní si status. Jenže tím to nekončí… Pak se zachovají přesně jako celebrity: Aby předešli smršti otázek, vyvěsí na Facebook oficiální vysvětlení. Pokud se rozcházíte ve zlém a bývalý s vámi odmítá spolupracovat, napište status o rozchodu sama. Zkuste v něm předem zodpovědět otázky, kterými by vás přátelé stejně zasypali. Kdy jste se rozešli? Proč? Budete se vídat dál?

Fígl je v tom, že nemusíte psát pravdu. Spíš se vytaste se zprávou, která kamarády uspokojí a vám neublíží. Odolejte pokušení kydat na bývalého špínu! Jestli s ním nadále vycházíte a máte oba smysl pro humor, můžete se inspirovat nápadem Američanů Ivory Kingové a Jonathana Manna, kteří o rozchodu nazpívali píseň a natočili videoklip. „Nahrávání té písně pro nás představovalo tečku za vztahem. Museli jsme spolupracovat, komunikovat a být schopni nadsázky. To všechno je při rozchodu hodně důležité,“ svěřila se Ivory našim kolegům.