26. srpna 2014
Máte-li co do činění s náročným partnerem, který je vnitřně nejistý a neustále od vás vyžaduje pozornost, nezoufejte. Existuje pár účinných kroků, jak si zachovat zdravý nadhled a psychickou rovnováhu.

Být ve vztahu s někým, kdo má vysoké nároky na vás i na své okolí, je pro partnera vždy vyčerpávající. Takový vztah většinou připomíná spíš jízdu na horské dráze, kde se střídají chvilky klidu s nečekanými dramaty. Pokud svého muže milujete, ale nevíte, jak zvládat nárazy stresu a napětí, je na čase změnit postoj a způsob komunikace, jinými slovy – ke každé osobnosti existuje manuál k zacházení. Záleží jen na vás, jak podrobně ho chcete nastudovat.

Nejste si jistá, jestli váš drahoušek skutečně patří k mužům, kteří vyžadují nadstandardní péči? Tato znamení vám v tom udělají jasno.

1. Neustále mluví o svých problémech
Muži vyžadující nadměrnou pozornost i extra jemné zacházení milují drama. Zaměřují se buď na stejná témata, kolem kterých se jejich život točí, nebo řeší jedno dilema za druhým. A tak není nic překvapivého, když na schůzku dorazí s 15minutovým zpožděním, protože se pohádali s kolegou, dostali pokutu za překročenou rychlost… Zkrátka, je to vždy o nich a pokaždé je to velmi dramatické.
Řešení: Poslouchejte, neřešte. 
Jakkoli se vám může zdát, že od vás partner čeká účinnou radu, ve skutečnosti své problémy potřebuje pouze ventilovat a má potřebu se vám ‚vyplakat‘ na rameni. To nejlepší, co tedy můžete udělat, je vyslechnout a být empatická – žádné rady! Důvod je prostý: Váš drahoušek s vámi o stejné věci může diskutovat pořád dokola, což nemůže skončit jinak než tím, že se naštvete a bude vás mrzet energie, kterou jste na tyto nekonečné diskuse vyčerpala.

2. Touží být středem pozornosti
Vztah s náročným partnerem mimo jiné znamená také to, že bude chtít po většinu času stát v centru pozornosti. Jakmile se ocitnete ve společnosti, udělá všechno pro to, aby se všechny oči upíraly jen na něj. Smiřte se s tím, protože je to něco, díky čemuž se cítí důležitý a výjimečný. Potřebuje mít zkrátka pocit, že svět se točí jen a jen kolem něj.
Řešení: Oceňte jeho zájem.
Jestli se v takových chvílích cítíte nepříjemně, nesnažte se partnera násilím odtáhnout do kouta mimo ‚světla ramp‘. Namísto toho v něm podporujte, aby nechal občas vyniknout i jiné. Oceňte, když se zajímá o druhé, vyptává se a nesnaží se podceňovat jejich úspěchy. Časem takto zjistí, že je občas příjemné také poslouchat, nejen mluvit.