19. srpna 2014
Břicho, zadek, stehna... O vnějších svalech většinou moc dobře víme, jak je posílit. Ale znáte zázračné cviky, které pracují s pánevními svaly a které pomůžou zlepšit váš sexuální prožitek?

O svalech a vůbec celé oblasti pánevního dna se v dnešní době mluví čím dál víc, nejen mezi lékaři a sexuology. Při našem sedavém životním stylu ochabují kdejaké svaly, u žen rapidně přibývá sexuálních dysfunkcí, neschopnosti dosáhnout orgasmu či přirozeně rodit, přidružují se potíže s inkontinencí v poměrně mladém věku. To všechno může mít na svědomí právě oslabené pánevní dno.

V první fázi je dobré si této oblasti jen všimnout, lokalizovat ji. Zní to banálně, ale opravdu víte o svalech, které necítíte, nevidíte, a dokud fungují, tak si myslíte, že je nijak zásadně nepotřebujete? Svaly pánevního dna vedou od přední strany pánve až po kostrč, obklopují vaginální vchod, při orgasmu se rytmicky stahují. Pánevní svalové dno se nachází v centru lidského těla a uzavírá náš trup. Nese váhu břišních a pánevních orgánů, účastní se na jejich fixaci a odpružení. Skládá se ze tří svalových vrstev. Nejspodnější vrstva uzavírá močový měchýř a řitní otvor.

Střední vrstva je napnuta mezi sedacími hrboly. Jednotlivá svalová vlákna doprovázejí močovou trubici a podílejí se na uzavírání močového měchýře. Nejhlubší vrstva má největší svalovou hmotu. Podpírá břišní orgány a představuje spojení se zády, břišním svalstvem a dolními končetinami. Nejhlubší vrstva svalů pánevního dna je centrem pohybu, otáčivým a stěžejním bodem pro statiku a dynamiku. Tyto svaly nás napřimují zevnitř a jejich funkcí je držet polohu zad ve správné fyziologické poloze.

Z toho můžete snadno vytušit, co se děje, když jsou ochablé – tělo se bortí, míváme problémy s bedry a páteří vůbec, ale i s poklesem vnitřních orgánů, s čímž mohou souviset kýla nebo hemoroidy.