14. srpna 2014
Určitě jste už o tantrickém přístupu k milování slyšela nebo se potkala s někým, kdo ho praktikuje. Tápete, jestli je to i pro vás?

Spojení se svojí božskou podstatou. Osvícení. Celotělní orgasmus. Nalezení vnitřního svobodného prostoru, ve kterém můžeme prožívat sexualitu. Vědomá práce s energií a její odblokování. Bohyně v nás. Znovunalezení kosmické Jednoty…  Stovky dalších příslibů můžete najít v upoutávkách na různé tantrické akce, ať už jsou to kurzy tantry nebo tantrické masáže. Všechny tyhle esotericko-teoretické fráze sice znějí tajemně a magicky, ale co vlastně znamenají. „Nalezení vnitřní podstaty“ nebo „znovunalezení Jednoty“ jistě není záležitost jednoho víkendového kurzu, ba ani ročního studia. Aby se tohle ve vás událo, museli byste tantru praktikovat celý život, dlouhé životy. 

Abychom dnešní tantře porozuměli a věděli, jak ji uchopit, je dobré uvědomit si cíle, ke kterým vede. Zatímco původní spirituální učení byla opravdu orientována na úplné vyvanutí ze samsáry, opuštění kola života a realizaci do svobody a praktikující jim obvykle zasvětili celé životy, dnes už jsou pro nás tyhle cíle velmi vágní a nesrozumitelné, protože nám chybí přímá zkušenost. Starobylá tantra byla považována za techniku rychlou, ale nebezpečnou, protože pracovala právě s nejsilnější energií – sexuální.

Během transformace sexuální energie prý dotyční praktikující neustále balancovali na hraně nože a museli být vyčištění, tedy prosti veškerých lidských vlastností, od chtivosti přes jakékoli ulpívání na čemkoli. Když tomu tak nebylo, jedinec nemohl to ohromné množství energie a tím i ohromnou moc zvládat. Mnoho tantriků proto bylo nazýváno černými mágy.

Ne nadarmo se dnešní tantře říká odborně neotantra. Její cíl je jiný. Nejdeme po osvícení ani po vystoupení z koloběhu tohoto světa skrz tantrickou cestu, ale většinou po tom, abychom se v něm cítili líp, abychom ho přijali, včetně nás samých. Tady je krásně znatelná paralela s jógou. Vůbec nemusíte být žádná spirituální aspirantka, abyste zjistila, že když si několikrát týdně poctivě zacvičíte pozdrav slunci a pár jógových pozic, míň vás bolí záda, srovná se vám menstruace, jste více „v pohodě“, kvalita vašeho života je lepší.

Když budete praktikovat novodobou tantru, může se vám velmi zlepšit kvalita sexuálního prožívání a rozšíříte si obzory. Můžete si odléčit spoustu mindráků souvisejících se sexualitou, které jste během života nasbírala. Můžete předejít vyčpění partnerských vztahů. Shrnuto a podtrženo – dnešní tantra má spíš terapeutický charakter a to, že je v podání některých škol a lektorů opepřená troškou tajemna, magie a new-age řečiček, ji pomáhá dobře prodat. Což je koneckonců úplně v pořádku.